6 překvapivých triků, díky kterým vydrží řezané květiny déle fit!

Nic neosvěží a nezútulní váš domov jako váza s čerstvě nařezanými květinami. Změť barev, jedinečnou vůni a svěžest přináší do vašeho domova snad každé květy. Bohužel řezané květiny nevydrží ve váze dlouho a jejich kouzlo brzy mizí.

Tajemství udržení řezaných květin co nejdéle při životě však tkví v minimalizaci růstu bakterií ve vodě a dostatečnému poskytování výživy, která nahradí živiny, které by květiny běžně dostaly z půdy. Z toho důvodu často z květinářství přicházíte s pytlíčkem s výživou pro květiny. Jaké další triky však udrží řezané květiny déle při životě?

Základem je ořez

Důležité je květiny doma znovu seříznout, aby mohly správně vodu a výživu vstřebávat. Používejte jen ostré nůžky či nůž, aby nebyly stonky zbytečně poničeny. Pomůže vám také to, pokud odstraníte všechny přebytečné listy ze stonku, které by byly pod vodou. U tulipánů doporučujeme propíchnutí stonku jehlou.

Zkuste vodku

Ne pro vás, ale pro vaše květiny. Vodka zabraňuje růstu bakterií ve váze. Stačí pár kapek a voda bude stále čistá bez bakterií a květiny čerstvé.

Limonáda?

Cukr v limonádě podpoří rostliny a květiny díky ní vydrží déle. Použít můžete limonádu, jakou je například sprite, která má čirou barvu. Do vázy stačí jedna čajová lžička.

Měděná mince

Umístěte do vázy s květinami měděnou minci, která okyseluje vodu a zabraňuje růstu bakteriím. Umístění měděné mince na dno vázy pomůže především tulipánům, které díky tomu vydrží déle rozkvetlými.

Vařící voda!

Ano, opravdu, květiny déle vydrží i díky vařící vodě. Nejdříve stonky ořízněte pod úhlem a poté je přilijte vařící vodou než se vloží do vázy.

Aspirin

Do vody přidávejte také drcený aspirin, ještě před přidáním samotných květin. Díky němu zůstanou květiny déle čerstvé. Vyzkoušejte některý z našich typů i vy doma, uvidíte zda opravdu fungují a potvrdíte si jejich praktičnost.

Obrázek: goodhousekeeping.co.uk