Češi zjistili, jak neplatit nájem či hypotéku a přesto luxusně bydlet

veliký dům a zelená tráva
Fotografie: Pixabay

Mnoho lidí stále sní o tom, že se budou moci vymanit z betonové džungle velkých měst. Jejich vysněným domovem je klidné bydlení někde v přírodě.

Případně to může být písečná pláž, střed lesa nebo cokoli jiného mimo zástavbu. Jaké by to mohlo být budit se se štěbetáním ptáků či šploucháním vody a místo televize večer zírat na hvězdnou oblohu? Některým se právě tento sen splnil už v mládí, tedy v 26 letech. To se týká i Precious Price, která byla ještě před lety natolik finančně omezena, že měla problémy se vůbec uživit. Pak ovšem přišla s revolučním nápadem, jenž situaci vyřešil.

Záměr a jeho zkáza

Postavila si totiž na „zahrádce“ svůj vysněný dům o 30 metrech čtverečních. V něm žije bez nájmu či hypotéky. V roce 2019 si přitom koupila luxusní dům o třech ložnicích. Bylo to v Atlantě ve státě Georgia. Část domu upravila pro svoje vlastní potřeby a tu druhou začala pronajímat. Její výpočty příjmů a nákladů ovšem silně narušila pandemie covidu-19. Veškeré rezervace padly a ona musela svoje plány kompletně přehodnotit, aby nepřišla o všechno.

„Jednou ráno jsem od kuchyňského stolu zírala na svou obrovskou zahradu a něco ve mně najednou cvaklo. Došlo mi, že bych ten prostor mohla využít a postavit tam malý domek, jen tak pro sebe. Velký dům pak můžu pronajmout jako celek,“ sdělila Price CNBC. Jak si usmyslela, tak i udělala a pustila se do navrhování. Samozřejmě ji čekalo i získávání různých povolení jak pro stavební práce, tak pro instalace i elektřinu. Ale všechno se dá provést.

Výměna domu za domek

Do konkrétní realizace se pak pustila v říjnu roku 2020. Najala místní dodavatele a řemeslníky. Ačkoli stavba vypadá zvenku jako srub z pohádky o Červené Karkulce, uvnitř jde o zcela moderní a vzdušné bydlení. Současně ho doplňují rustikální vlivy a jednoduchost, důraz na minimalismus. V podkroví se nachází ložnice s obrovskou matrací. Dole pak pohodlný obývací pokoj i plně vybavená koupelna.

Dále je zde také perfektní kuchyně se snídaňovým koutem. Protože má celý domek jen 30 metrů čtverečních, byla Precious nucena těmto prostorám svůj život přizpůsobit. „Musela jsem hlavně zredukovat šatník i sbírku bot. Něco z toho ale skladuji u kamarádky, protože jsem se toho nechtěla zbavit. Obměnu šatníku tak provádím vždycky jednou za pár týdnů,“ upřesnila. Její nový domov byl kompletně dokončen v březnu 2021.

Srovnání na všech frontách

Trvale se však přestěhovala až později, začátkem letoška. Celkem ji tento projekt vyšel na 35 000 dolarů (775 000 Kč). Nebrala si ovšem žádný úvěr, vše financoval pronájem původní domu, u kterého má teď navíc vyrovnány všechny dluhy. Účtuje si totiž jak poplatek za noc, tak i sumu za měsíční nájem. Na YouTube má asi 10 000 sledujících a nyní si plně užívá svůj život bez jakýchkoli závazků. I přes výdaje žije mnohem svobodněji a neměnila by.

Zdroj: Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]