Bojujte proti plevelu konečně úspěšně. Postupy ostřílených zahradníků vám zaručeně ulehčí život

Fotografie: Freepik

Plevel rostoucí na zahradě mezi dlažebními kostkami a dlaždicemi může být velmi otravný. Jeho odstraňování vždy zabere mnoho času a navíc se velmi rád vrací.

Také věčně bojujete s nepříjemným a všudypřítomným plevelem? Použití motyčky nebo plečky, volba chemického, mechanického nebo tepelného odplevelení… Existuje velké množství různých způsobů, jak odplevelit zahradu a zničit plevel, který roste na vašem trávníku. Následující rady ocení každý zahradkář. Není třeba neustále navštěvovat drogerii ani specializované prodejny pro zahradníky, plevele se totiž můžete zbavit i bez použití chemických prostředků.

Jak zatočit s plevelem?

Dnešní zahrádkáři mají tendenci označovat nežádoucí rostliny jako divoké rostliny nebo plevel. Plevel na trávníku, zeleninové zahrádce nebo terase může být velmi nepříjemný, a to z jasného důvodu. V tomto článku vám poradíme 9 nejrozumnějších způsobů hubení plevele pomocí ekologicky šetrných přípravků. Díky těmto tipům se můžete rozloučit s plevelem navždy.

Jedlá soda

Jedlá soda je ekologický prášek, který je velmi účinný proti plevelům rostoucím na zahradě a na terase. Tento prášek je bezpečný pro vaše zdraví a je šetrný k biologické rozmanitosti. Lze ho použít mezi dlažebními kostkami, na štěrkových cestách nebo na dlažebních kostkách na terasách. Chcete-li se plevele zbavit, jednoduše ho posypte jedlou sodou a nechte ji působit.

Sůl

Sůl rozhodně patří k všestranným pomocníkům a má tisíce využití. Může být účinným řešením také pro jednoleté plevele. K pletí zahrady můžete použít hrubou nebo jemnou sůl. Převařte si jeden litr vody a přidejte do ní jeden šálek soli. Poté trávník zalijte vodou. Dojde tak ke zničení semen plevele.

Fotografie: Freepik

Alkohol

Ano, mohlo by se zdát, že v úmorném boji proti věčnému zaplevelení vám pomůže občas se posilnit a prostě to hodit za hlavu. V tomto případě ale alkohol použijte jinak. Alkohol je totiž považován za velkého spojence proti plevelům. Smíchejte jeden šálek vodky se dvěma šálky vody a přidejte prostředek na mytí nádobí. Poté směs přelijte do rozprašovače a postříkejte jí plevel.

Bílý ocet

Bílý ocet, který se používá k čištění celého domu, má více funkcí. Pokud chcete zničit plevel, ocet se skvěle hodí k odplevelení malých i velkých ploch. Připravte si přípravek na hubení plevele smícháním jednoho šálku octa, jednoho šálku soli, několika kapek citrusového esenciálního oleje a trochy prostředku na mytí nádobí. Abyste zastavili invazi nežádoucích plevelů, jednoduše rostliny touto směsí postříkejte.

Fotografie: Freepik

Kukuřičná mouka

Kukuřičná mouka se stala běžnou surovinou v domácnosti. Tato zdravější alternativa klasické mouky však může také zabránit množení plevelů. Chcete-li ochránit zeleninové zahrady před napadením plevelem, posypte rostliny kukuřičnou moukou. Zabráníte tak opětovnému výskytu plevele na tomto místě.

Noviny

Tento málo známý trik je dobrým způsobem, jak se zbavit plevele. Přes zaplevelená místa položte čtyři listy novin, aby se do prostoru nedostalo světlo, které otravnému plevelu nahrává. Aby noviny neodfoukl vítr, použijte mulč nebo je zasypte hlínou. Jedná se rovněž o skvělý kompost a postaráte se tak o recyklaci papíru.

Fotografie: Freepik

Výsadba

Některé rostliny jsou považovány za hubitele plevele a blokují světlo, které způsobuje jeho růst. To je případ pelargonie vytrvalé, santolinu a jalovce. Jednoduše je stačí vysadit na místa, kde plevel roste. O zbytek se samy postarají.

Ruční pletí

Tento způsob je účinný a plevel vždy odstraní. Pro větší účinnost je třeba plečkování provádět dříve, než se objeví nevzhledné trsy. Nezapomeňte půdu pravidelně okopávat, abyste zpomalili klíčení a zabránili růstu plevele. Před ručním pletím zahradu zalijte a poté použijte vytrhávač plevele, abyste nežádoucí rostliny odstranili i s kořeny.

Fotografie: Freepik

Voda z vaření

Existuje starý a obávaný trik, jak se zbavit plevele. Zužitkujete tím vodu, v níž jste předtím například vařili zeleninu, a neskončí tak bez užitku vylitá ve dřezu. Vezměte vodu, která vám po vaření zůstala, a poté ji nalijte na místo, kde se plevel vyskytuje, aby co nejrychleji zmizel.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]