Ovoce a zelenina nejen ke konzumaci. Některé druhy využijete i při úklidu domu

Fotografie: Freepik

Čas od času každý z nás řeší úklid celého bytu, nebo domu. Obvykle k tomu používá mnoho lidí přípravky plné chemikálií. Jde to však i ekologičtěji a levněji. Zkuste ovoce a zeleninu! Vybrané druhy váš interiér nejen dokonale vyčistí, ale i provoní.

Na uplývající nečistoty zkuste sílu cibule a na bělení povrchů citron

Cibule je v podstatě základem české kuchyně. Bez ní by řada pokrmů nechutnala tak, jak je známe. Nejen, že je tato zelenina chutná, je i zdravá. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek prospěšných pro tělo. Avšak cibuli můžete použít i k odstranění uplývajících nečistot na plechu určeném k pečení. Postačí cibuli oloupat, pak zahřát při nízké teplotě, například v troubě a následně ji rozkrojit.

Fotografie: Freepik

Zelenina pustí šťávu, která pomůže nečistoty z plechu efektivně odstranit. Cibulovou polovinu tedy dno plechu jen potřete a nechte působit. Trápí vás snad skvrny na umyvadle, vaně, nebo dřezu? Dokonale si s nimi poradí například citron. Ten rozkrojte a potřete jím povrch umyvadla, vany, nebo dřezu. Nechte krátce působit a pak opláchněte teplou vodou. Vše se bude krásně zářit čistotou.

Salátové okurky a ořechy jako domácí pomocníci

Máte doma malé děti a neustále bojujete s čmáranci od tužek na zdech? I s tím si poradí jistý druh zeleniny, a to konkrétně salátová okurka a její slupka. Pokreslené místo na stěně několikrát slupkou z okurky přetřete a máte po starostech. Rovněž lze okurku použít k leštění zrcadel.

Pokud doma disponujete dřevěným nábytkem, jistě čas od času řešíte nějaké ty odřeniny a rýhy, které se vytvořily jistým nedopatřením. I těch se snadno zbavíte. Použít lze zejména vlašské ořechy, kterými tyto rýhy přetřete. Kromě toho olej obsažený v ořechách i ochrání váš nábytek před dalším poškozením.

Fotografie: Freepik

Zázračný grapefruit a rebarbora

Grapefruity jsou velmi oblíbenou potravinou hlavně v redukčních jídelníčcích. Zlepšují totiž metabolismus. Obsahují rovněž mnoho vitamínu C a antioxidanty. Využití ale budou mít i v koupelně při čištění obkladů. Ty budou díky kyselině obsažené v tomto ovoci krásně zářit. A mimo jiné místnost grapefruity příjemně provoní.

Dále je v našem hledáčku rebarbora, kterou všichni známe zejména v koláčích a jiných dezertech. Jestliže se vám vytvořila na plechu, nebo pánvích rez, postačí v nich podusit chvíli kousky rebarbory, pak nechat působit, a nakonec smýt čistou vodou. Po korozi nebude ani památky.

Fotografie: Freepik

Banán na pokojové rostliny a tymián jako dezinfekce

Konzumujete rádi banány a vyhazujete následně jejich slupky? Pak je spíš zkuste pokrájet a naložit na dva dny do vody. Nádobu umístěte do lednice a nechte vytvořit takzvaný banánový čaj, který je perfektním hnojivem především na orchideje. Vezmou jím však za vděk i jiné pokojové rostliny. Slupkami od banánu je možné také leštit listy rostlin.

Fotografie: Pixabay

A pakliže občas vaříte s čerstvým tymiánem, schovejte si kousek na výrobu domácí dezinfekce. Tu zhotovíte tak, že tymiánové stonky smícháte s čistým alkoholem, necháte několik dní louhovat a poté roztok přelijete do rozprašovače. Tuto tinkturu lze použít jako dezinfekci ovzduší. Kromě toho bylina skvěle provoní byt.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]