Tajemství úspěšného pěstování česneku. Získejte letos bohatou úrodu

Fotografie: Freepik

Mnozí odborníci radí, že česnek by se měl hnojit nejen na podzim, ale také na jaře. Tak docílíte velkých hlav a hojné úrody. Inspirujte se následujícími metodami, které usnadní vaše pěstitelské snažení.

Jak si počínat po výsadbě česneku?

Abyste sklidili skutečně dobrou úrodu, postupujte podle těchto kroků:

  • Pokud sázíte česnek na podzim, půdu byste měli prohnojit ještě před výsadbou a pak těsně po ní. Postupujte tak, že jeden až dva týdny před sázením přidejte do hlíny draselnou sůl a superfosfát. Fosfátová hnojiva totiž zlepšují mrazuvzdornost rostliny. Následně na to zeminu zasypte humusem a dřevěným popelem.
Fotografie: Freepik
  • Až se na jaře objeví první výhonky česneku, měli byste mu také dopřát hnojící přípravky. Během jara se plodiny hnojí zhruba 3x.
  • Na první jarní hnojení použijte například roztok z močoviny. Ten připravíte z jedné lžíce močoviny a 10 litrů vody. Na 1 m2 pak budete potřebovat 2 litry hnojiva.
  • Kromě močoviny lze použít i infuzi z moruše. Tu smíchejte s vodou v poměru 1:5. Hnojivo byste následně měli nechat stát asi dva týdny na teplém místě. Výslednou směs pak zřeďte čistou odstátou vodou v poměru 1:10. Na 1 m2 potřebujete 8 až 10 litrů hnojiva.
  • V první fázi je možné česnek hnojit i roztokem z kvasnic. Smíchejte asi 100 gramů droždí s 10 litry vody a nechte na teplém místě stát asi 24 hodin. Po převezení použijte na 1 m2 plochy cca 3 litry směsi.
Fotografie: Freepik

Jak postupovat při druhé fázi hnojení?

Druhá fáze hnojení česneku nastává asi dva týdny po té první. Použít lze opět různé produkty. Inspiraci lze načerpat zde:

  • Zkuste směs močoviny (2 lžičky) a chloridu draselného (2 lžičky). Tyto produkty rozpusťte v deseti litrech vody a na 1 metr čtvereční použijte asi 3 litry tekutiny.
  • Opakovaně lze použít i infuzi moruše, kterou obohatíte pouze o jednu lžíci nitrofosfátu a deset litrů vody.
Fotografie: Freepik

Poslední fáze hnojení česneku

Zhruba kolem konce června až počátku července přistupujete k poslední fázi hnojení česneku. K tomu lze použít třeba směs z 200 gramů popela, 1 a ½ lžíce superfosfátu a z deseti litrů vody. Na 1 m2 použijte asi 5 litrů hnojícího přípravku.

Zdroj: GardeningKnowHow

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]