Probuďte své orchideje díky speciálnímu odvaru. Doplníte jím celou řadu důležitých látek a rostliny pokvetou jako nikdy předtím

Fotografie: Freepik

Pokud doma pěstujete vznešené orchideje, neměli byste rozhodně opomenout jejich pravidelné hnojení. Samozřejmě můžete zakoupit speciální přípravky v zahradnictví, jde to ale i levnější přírodní cestou! Vsaďte třeba na odvar z bramborových slupek.

Jak připravit hnojivo na orchideje z bramborových slupek?

Fotografie: Freepik

Nejprve si připravte následující ingredience:

  • 1 litr vody
  • 3 až 6 brambor

Začněte tím, že si brambory pečlivě oloupete, slupky opláchněte od hlíny a dáte do hrnce s litrem studené vody. Poté je vařte několik minut do změknutí na středním plamenu. Následně odvar i se slupkami odstavte, nechte zcela zchladnout a nakonec přeceďte.

Přírodní hnojivo nakonec aplikujte na orchidej (ke kořenům) každých 15 dní. Odvar skladujte v lednici nejdéle 20 dnů. Až uplyne tato doba, je vhodné připravit nový. Rostlině díky bramborovému odvaru dodáte potřebné sacharidy, které stimulují růst i květ a rovněž zlikvidujete škodlivé bakterie v půdě.

Fotografie: Freepik

Jaké další přírodní metody hnojení lze použít na orchideje?

Nejen bramborový odvar je příznivý pro orchideje. Skvěle podpoří růst rostliny například i banánové slupky. Jednu až dvě nakrájíte na menší kusy, vložíte do džbánku s vodou a necháte v lednici louhovat asi dva dny. Poté naředíte čistou vodou a aplikujete na orchidej cca každé dva týdny.

Možností je rovněž příprava česnekového výluhu, který podpoří kvetení. K tomu potřebujete prolisovaný česnek v množství tří stroužků a asi jeden litr převařené vody. Směs promícháte, necháte stát asi 24 hodin a posléze roztok použijte na rostlinu. Lijte jej ovšem do odtokové misky po květináčem.

Fotografie: Freepik

Všeobecná péče o orchideje

Kromě pravidelné dodávky hnojiva potřebuje orchidej i dostatek světla. Měli byste se ale vyvarovat stanoviště s přímým sluncem. Zde by vám rostlina chřadla a žloutla. Vhodné je umístění na východní a západní stranu. Dále zajistěte i dostatečně vlhké prostředí v interiéru. Toho dosáhnete prostřednictvím difuzérů nebo rozprašovači, díky kterým pokropíte orchidej.

Zdroj: GardeningKnowHow

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]