Dodejte vánočnímu kaktusu živiny ve správný čas a pokvete vám především v období Vánoc

Fotografie: Freepik

Vánoční kaktus je mezi lidmi stále velice oblíbený. Odborně je také nazývaný jako schlumbergera. Péče o něj není nijak složitá. Stačí se zaměřit jen na pár základních faktorů a rostlina krásně pokvete především v období Vánoc. Bývá skvostnou ozdobou svátečních tabulí. Postarejte se o květinu poctivě a odmění se vám. Jak na to?

Jaké minerální látky vánoční kaktus potřebuje?

Aby váš vánoční kaktus dobře prospíval, je nutné se zaměřit na základní dodání dusíku, fosforu a draslíku. Samozřejmě můžete zakoupit v zahradnictví speciální hnojící látky (NPK), které celé toto spektrum minerálů rostlině doplní, avšak existují i ekonomičtější metody. Podzimní hnojení se doporučuje u této květiny zpravidla v období listopad až prosinec. V chladnějších měsících vyžaduje kaktus hlavně vyšší dávky fosforu a draslíku.

Hnojení pomocí dřevěného popela

Fotografie: Pixabay

Zbyl vám z letního grilování dřevěný popel? Pak jej nevyhazujte. Je totiž cenným zdrojem minerálních látek pro rostliny. Zejména vánoční kaktus bude vděčný za tohle přírodní hnojivo. Dodá mu hlavně draslík, fosfor, hořčík, síru a vápník. Roztok k zálivce připravte z litru odstáté či dešťové vody a lžíce jemného prosátého popela ze spáleného dřeva.

Důkladně promíchejte a nechte stát před použitím asi tři hodiny. Zalévat touto tekutinou můžete vánoční kaktus dle potřeby. Plně nahradí klasickou zálivku.

Hnojení pomocí banánové slupky

Fotografie: Pixabay

Slupka z banánů je rovněž skvělým zdrojem minerálních látek pro mnoho pokojových rostlin. Na hnojení vánočního kaktusu si zhotovte následující roztok: jednu banánovou slupku dobře usušte a pak ji semelte na jemný prášek. Ten pak nasypejte na substrát do okolí vánočního kaktusu. Dodáte mu tak draslík, fosfor a hořčík.

Pomůže i kostní moučka

Fotografie: Freepik

Pokud jste ještě nevyzkoušeli na hnojení vánočního kaktusu kostní moučku, určitě neváhejte. Podpoříte tak krásný květ rostliny. Hnojivo si připravíte tak, že nasušíte například kosti drůbeže a pak je jemně semelete, abyste získali prášek. Na jednorázové přihnojení pokojové rostliny vám stačí asi 10 gramů kostní moučky. Aplikujte ji přímo na substrát.

Jak se obecně starat o vánoční kaktus

Aby váš vánoční kaktus prospíval, potřebuje ideálně stinné místo v interiéru. Přímé sluneční světlo mu totiž značně škodí. Rovněž rostlinu umístěte do chladnější oblasti v bytě. Nejvhodnější tak bude například předsíň, nebo chodba. Kaktus snese asi 10 až 15 stupňů Celsia v místnosti.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]