Unikátní přírodní jev bude mít zásadní vliv na počasí v Česku během léta 2024. Budou padat rekordy

Fotografie: Michael Kümmling / Creative Commons / Attribution 2.5

El Niño pomalu ustupuje a střídá ho jeho chladnější sestra. Modely naznačují, že se v létě opět nevyhneme extrémním teplotám. Letošní rok by dokonce mohl být tím nejteplejším.

V Tichém oceánu dochází k postupnému ochlazování vod a meteorologové očekávají, že La Niña převezme na podzim plnou vládu nad počasím. Střídání za teplejší jev El Niño s sebou však ponese výrazné anomálie. Jak uvádí TN, přihnat se mají vlny veder s nadprůměrnými teplotami, ale budeme svědky i silných bouřek nebo rozsáhlých požárů.

Vlny veder v Americe i Evropě

Meteorologický jev La Niña postupně přebírá vládu po svém protějšku, jevu El Niño, který ovlivňoval počasí v předchozích měsících. Ačkoliv se La Niña vyznačuje snižováním teplot v Tichém oceánu, přechod mezi těmito dvěma jevy může být dramatický a přinést vlny veder do Severní Ameriky i Evropy. „Některé západní a centrální části Evropy stále vykazují silnější teplé anomálie, což naznačuje vyšší frekvenci vln veder v těchto oblastech,“ komentuje web SevereWeather výsledky meteorologického modelu UKMO.

Modely zatím naznačují, že abnormálně vysoké teploty zasáhnou především západ Spojených států se směrem do jihozápadní Kanady. V Evropě pak bude nejvíce zasažen jih (Itálie, Španělsko), ale také celá východní Evropa, včetně velké části České republiky. Srážkové modely udávají nad Evropou normální stav a neobjevují se zde žádné větší oblasti, kde by měly být srážky výrazně pod průměrem.

Meteorologové upozorňují Čechy na léto 2024, které bude lámat historické rekordy v mnoha ohledech

Duben byl nejteplejším měsícem v historii měření

Ovšem v kombinaci s extrémně vysokými teplotami by ani běžné množství srážek nezabránilo suchům v některých oblastech. Během léta se tak opět očekávají místa, která budou zasažena rozsáhlými požáry. Masivní sucho pak může být problémem především pro zemědělce a mohlo by být příčinou nedostatku některých druhů potraviny.

bouřka
Fotografie: Freepik

Už je potvrzené, že rok 2023 byl nejteplejším rokem na planetě v historii měření. Existuje však vysoká pravděpodobnost, že ten letošní jej překoná. Letošní duben byl totiž prozatím vyhlášen jako nejteplejší měsíc v historii měření. A léto by mělo být podle předpovědí rovněž teplotně nadprůměrné. Jak přesně jev La Niña ovlivňuje počasí, jsme na SvětěKreativity už psali. Může se stát, že se počasí v příštích týdnech zcela vymkne kontrole.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*