Podle meteorologů se počasí v příštích týdnech zcela vymkne kontrole. Máme se připravit na tento jev

Fotografie: Depositphotos

V nejbližších měsících dojde ke změně charakteru počasí. Meteorologický jev El Niño vystřídá jeho studená sestra La Niña.

Nadvláda meteorologického jevu El Niño by měla brzy skončit. Některé prognózy ClimatePredictionCenter naznačují, že se tak může stát už v příštím měsíci. La Niňa je chladnějším protějškem jevu El Niño a během jejího působení bývá teplota v rovníkové části Tichého oceánu nižší o 3 až 5 °C. I tento jev má vliv na globální počasí. Přináší sice nižší teploty, ale také silné větry a deště, které mohou na některých místech způsobovat rozsáhlé záplavy.

La Niňa ochlazuje, ale přináší i záplavy a sucha

„El Niño a La Niña jsou teplá a chladná období opakujícího se klimatického vzoru v tropickém Pacifiku, která výrazně ovlivňují globální počasí. Tato období se vyskytují v průměru každých dva až sedm let a obvykle trvají devět až dvanáct měsíců, někdy však mohou trvat roky,“ uvádí web Centra pro lidská práva. Oba jevy pak způsobují extrémní výkyvy počasí.

Nemusí se nutně střídat a jev El Niño se vyskytuje častěji. Momentálně však přebírá vládu La Niña, jež by se dle zmíněné prognózy mohla se 49% pravděpodobností objevit už v červnu až srpnu. S vyšší pravděpodobností nastane až v září a bude počasí ovlivňovat několik měsíců. La Niña ochlazuje povrchovou teplotu moře ve východní rovníkové části středního Tichého oceánu, a to o 3 až 5 °C. V tomto období se tak vyskytuje více tropických cyklón, přívalových dešťů, ale i sucha.

Meteorologové upozorňují Čechy na léto 2024, které bude lámat historické rekordy v mnoha ohledech

Navzdory změně by léto mělo být ještě tropické

I přesto se zdá, že nás opět bude čekat horké léto. „Podle výhledů počasí, které vydávají velká evropská a americká centra, bude i letošní teplota v červenci a srpnu nadprůměrná v porovnání s dlouhodobým normálem,“ potvrdila pro TN meteoroložka Dagmar Honsová. Mezi lety 2020 a 2022 proběhly na severní polokouli tři roky La Niña v řadě. Navzdory tomuto velmi vzácnému trojnásobnému poklesu byl rok 2022 pátým nejteplejším rokem v historii.

vyprahlá zem
Fotografie: Freepik

S letním ochlazením tedy spíše nemůžeme počítat a vlnám veder se ani letos nevyhneme. La Niña se naplno projeví až na podzim a nejspíš ji tak pocítíme až v zimě, která by měla být chladnější než obvykle. Na SvětěKreativity se můžete také podívat na první předpověď počasí pro léto 2024. Podle meteorologů se máme připravit na rekordní měsíce.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*