
V neděli 13. dubna odešla výrazná osobnost světové literatury a hlas kritiky moci i ideologií. Autor slavných románů za sebou zanechal hlubokou stopu.
Zprávu o smrti spisovatele Maria Vargase Llosy přinesla světová média v pondělí dopoledne. „S hlubokým zármutkem oznamujeme, že náš otec Mario Vargas Llosa pokojně zemřel v Limě, obklopen svou rodinou. Jeho odchod zarmoutí jeho příbuzné, jeho přátele a čtenáře po celém světě, ale doufáme, že najdou útěchu, stejně jako my, v tom, že si užil dlouhý, dobrodružný a plodný život a zanechává za sebou kus práce, která ho přežije,“ uvedly jeho děti na síti X.
Vypravěč, který se nebál moci
Llosa odešel v 89 letech. Jeho knihy se překládaly do desítek jazyků a čtenáři v nich nacházeli upřímnou snahu porozumět světu. Psal už od mládí, první úspěch přišel s románem Město a psi, kde se pustil do kritiky vojenského systému v Peru, připomíná The Guardian.
Vyprávěl o násilí, bezmoci i rebelii, často inspirován vlastními zkušenostmi z mládí. Tato odvaha nastavovat zrcadlo společenským strukturám ho provázela celou kariéru. V roce 2010 získal Nobelovu cenu za literaturu, a to za kartografii mocenských struktur a výstižné obrazy individuálního odporu, vzpoury a porážky.
V pokročilém věku zemřela jedna z nejvýznamnějších hereček, kterou si oblíbilo několik generací
Od levicového idealisty k obhájci svobody
Veřejnost vnímala Llosu nejen jako spisovatele, ale i jako člověka s jasným názorem. V mládí podporoval levicová hnutí, a dokonce i Fidela Castra, později se však názorově posunul k liberalismu. V roce 1990 kandidoval na prezidenta Peru a pro mnohé byl symbolem obratu od totalitních vizí k ideji osobní svobody.
Jeho politické postoje byly často diskutované, ale nikdy prázdné. Llosa mluvil a psal s přesvědčením, že literatura má měnit svět a že svoboda jednotlivce je tím nejdůležitějším. Na SvětěKreativity jsme nedávno psali o úmrtí Jaroslava Eliáše, známého lékaře.
Napište komentář