
Byl to muž, který se nebál mluvit o tom, co jiní skrývají. Psychiatr, vědec, ale především člověk, který se celý život snažil porozumět bolestem lidské duše, odešel ve věku 75 let.
V pondělí 21. dubna zemřel přední český psychiatra Cyril Höschl. Trpěl vzácnou nemocí, která mu postupně brala sílu. A přesto do poslední chvíle mluvil, psal a varoval před tím, že lidská samota je nebezpečnější než jakákoli diagnóza. Lékař, který celý život zasvětil studiu a péči o lidskou duši, odešel v tichu a klidu.
Lékař, který se nebál tmy v lidské mysli
Cyril Höschl vystudoval všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Stal se psychiatrem a brzy také jedním z nejvýznamnějších popularizátorů svého oboru. Podle webu Novinky dlouhá léta pracoval v Bohnicích, kde se setkával s těmi nejkřehčími formami lidského bytí. Nezůstal ale jen u praxe.
V roce 1990 stál u zrodu Psychiatrického centra, z něhož později vznikl Národní ústav duševního zdraví. Vedl jej dlouhých 31 let a změnil způsob, jakým Češi mluví o psychických nemocech. Jeho veřejné projevy byly plné emocí i vědecké přesnosti. Otevíral témata, o kterých se mlčelo – strach, úzkost, samota, deprese.
Zemřela herečka, kterou si každý pamatuje z pohádky Tři oříšky pro Popelku
Když vědec mluví jako básník
Jeho přístup nebyl chladně klinický. Mluvil jazykem lidí. A právě proto mu tolik naslouchali. Když si v roce 2023 vyslechl diagnózu multisystémové atrofie, nevzdal se. Zemřel po statečném boji s nemocí, ale jeho odkaz zůstává. V knihách, ve slovech, v tisících životů, které ovlivnil. Učil, že duševní bolest není slabost, ale signál. A že o sobě musíme mluvit.
Krátce po střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystoupil ve vysílání a mluvil o tom, co nás může uzdravit. Jeho hlas byl slyšet i tehdy, kdy jiní mlčeli. V roce 2024 pak obdržel prestižní Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o posledním přání Aloise Švehlíka.
Zdroj: Novinky, NadaceNeuron
Napište komentář