Pomocí detektoru kovů našli 900 let staré nádoby. Ukrývalo se v nich až 600 vzácných artefaktů

Fotografie: Silar / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Polské historické sdružení nedávno zaznamenalo nebývalý úspěch. Jeho členům se podařilo v lese učinit dva významné objevy v krátké době.

V Polsku existuje sdružení Denar (Stowarzyszenie Denar Kalisz), které se zabývá hledáním, dokumentací a ochranou historických artefaktů v regionu města Kalisz. Sdružení funguje už přes 20 let a specializuje se zejména na historii druhé světové války. Tato jejich činnost kombinuje archeologii s takřka detektivní činností a zahrnuje i lásku k dějinám. A této skupině nadšenců se podle webu TWPWorld v poslední době naskytly dva neuvěřitelné nálezy.

Místo rakety stříbrňáky

Tito milovníci historie se vydali do lesa, aby hledali raketu, o níž se domnívali, že se v dané lokalitě nachází. V žádném případě nehledali zlato či jakýkoli jiný poklad. Když ovšem přístroje ohlásily, že se v zemi něco nachází, raketa to nebyla. Narazili na nádobu s pokladem starým skoro tisíc let. A netrvalo to ani týden a našli druhou. A tak místo rakety ze země vydolovali dva hrnce s pokladem.

Jejich pátrání začalo jako obvykle. Našli místo, kde kdysi havarovala německá raketa V2. Když však detektor kovů zareagoval, objevilo se v zemi něco jiného. První hrnec se nacházel pouhých 30 centimetrů pod zemí. A v něm bylo přes 600 artefaktů – od stříbrných talířů a stříbrných mincí až po fragmenty různých ozdob. Mince byly opravdu mimořádné – anglické i maďarské rarity z 11. století, mince s českými panovníky i německými biskupy.

Při rekonstrukci objevili 100 let starou tabákovou plechovku. V aukci se prodala za 1,28 milionu Kč

Tajemství druhého hrnce

Ale to není zdaleka všechno. Někdy hledají lidé poklady celé roky a nic. A tato parta nadšenců našla za pár dní nedaleko druhý hrnec. Údajně je vyroben ze zvláštní keramiky, která není v Polsku ani v okolních zemích známá. A co druhý hrnec ukrývá? Prozatím je uzavřený a jeho tajemství bude odhaleno, až proběhne CT vyšetření, píší na webu Fakt.

900 let ukryté před zraky lidí

Podle analýzy Ústavu archeologie a etnologie Polské akademie věd nejspíš pochází první poklad buď z konce 11., anebo z počátku 12. století. Z pozdějších období nebylo v hrnci nic. Historici a znalci předpokládají, že nádoby se do země dostaly při nájezdu či požáru, neboť byly zahrabány poměrně mělce. Kdo by měl dost času, věnoval by úkrytu zřejmě větší pozornost. A to nejspíš i před devíti sty lety. A ten, kdo poklad ukryl, už pravděpodobně neměl příležitost ho vyzvednout.

Archeologové se domnívají, že daná oblast byla osídlena prozatím neznámými obyvateli. Polská akademie věd tuto lokalitu přebrala a bude provádět komplexní výzkum. Na webu SvětKreativity se můžete dočíst příběh o tom, jak muž ztratil zlatý prsten a ten se k němu po 15 letech vrátil.

Zdroje: TVPWorld, Fakt, Facebook – DENAR Kalisz – Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*