Jak se postarat o radiátory, aby efektivně topily během celé topné sezóny a nedocházelo ke zbytečným únikům? Na zimu je dobré se připravit, tuhá zima totiž může přinést na jaře horké chvilky při převzetí účtu za vytápění za uplynulou topnou sezónu. A co je u radiátorů nejdůležitější? Podle odborníků je nejzásadnějším krokem před topnou sezónou jejich odvzdušnění. Jak na to? Nebojte se, zvládne to úplně každý. Navíc během chvilky!
Odvzdušnění radiátorů
Odvzdušnění radiátorů je možné provést i po spuštění kotle, ale pokud se opravdu obáváte a technickým věcem nepříliš rozumíte, obraťte se na odborníky. Jak provést odvzdušnění ve 4 krocích?
- Prvním krokem musí být samozřejmě zastavení kotle a vypnutí cirkulačního čerpadla. Vhodné je odvzdušňovat místnosti v domě odspodu. Připravte si klíč na otevření ventilu, většinou lze použít také šroubovák, nádobu a hadr.
- Otáčejte klíčem ve ventilu proti směru hodinových ručiček, dokud z něj nezačne vytékat voda, proto přiložte pod ventil nádobu, abyste mohli zachytit vodu, která vychází z ventilu. Cílem je vypustit maximum nahromaděného vzduchu, neotevírejte tedy zbytečně ventil naplno, začala by stříkat voda příliš.
- Únik vzduchu poznáte podle syčivého zvuku, proto vždy jen upusťte vzduch a ventil zavřete, aby neunikala voda.
- Vlivem vytékající vody ze systému se sníží tlak, to poznáte na tlakoměru kotle. V případě, že tlak u plynového kotle poklesne pod 0,8 baru, musíte naplnit systém přes plnicí ventil kotle. Při vypnutém systému by měl být tlak mezi 1,4 a 1,5 barů, během provozu naopak nesmí překročit 2,5 barů.
Proč odvzdušňovat radiátory?
Znáte to, spustíte kotel, ale v místnostech je stále chladno. Při dotyku jsou radiátory teplé jen na stranách nebo jen v některých částech. Přesně v tomto případě je nutné provést odvzdušnění systému, protože v trubkách a radiátorech kromě vody cirkuluje vzduch, který se tam dostal během napouštění vodou. Vlivem odvzdušnění bude systém fungovat efektivněji a dojde k nemalým úsporám.