Nakládané zelí bez zavařování vydrží i několik měsíců

Nakládaná zelenina je oblíbená stálice českých domácností. Složité zavařování, kontrola teploty a otáčení sklenic však některé hospodyňky trochu děsí. Byť se nejedná o nic složitého, přeci jen je sterilizace zavařených sklenic o něco pracnější. Proto vám přinášíme super tip na nakládané zelí, které uchováte i bez sterilizace velmi dlouhou dobu.

Na nakládané zelí bez sterilizace budete potřebovat:

  • Bílé zelí – 2 kg
  • mrkev – 2 ks
  • česnek – 5 stroužků
  • cukr – 100 g
  • sůl – 2 polévkové lžíce
  • bobkový list – 5 ks
  • černý pepř celý – 5 kuliček
  • slunečnicový olej – 100 ml
  • voda – 1 litr

Návod na přípravu:

Očistěte mrkev a nastrouhejte ji na hrubém struhadle. Z hlávky zelí oloupejte svrchní listy (ty jsou nejvíce zasažené chemikáliemi používanými při jeho pěstování) a ostrým nožem ji přepulte nejprve na poloviny, pak na čtvrtky a ty nakrouhejte na tenké proužky. Oloupejte česnek a prolisujte ho lisem na česnek.

Všechny druhy zeleniny pak smíchejte v jedné veliké a hluboké míse a nechte chvíli odležet.

Mezitím připravte nálev. Do hrnce nalijte litr vody a přiveďte ho na kamnech k varu. Přidejte sůl a cukr, pět bobkových listů a pět kuliček černého pepře. Koření povařte ve vodě asi dvě minuty a pak přilijte olej. Směs dále zahřívejte, aniž by se vařila (teplotu udržujte těsně pod bodem varu, k čemuž se vám bude hodit ponorný teploměr).

Připravenou zeleninu napěchujte do sklenic, které jste předem důkladně vyvařili a případně vyčistili pastou z vody a jedlé sody. Pokud nebudou dokonale čisté, hrozí kontaminace bakteriemi, které mohou způsobit, že se vám zelenina ve sklenicích zkazí.

Zeleninu ve sklenicích lehce upěchujte a zalijte ji horkým nálevem, pokud možno, až po okraj. Sklenice zakryjte buďto talířkem, anebo je zavíčkujte tak, že víčko na sklenice jen lehce položíte. Takto počkejte, až nálev úplně vychladne (nejlépe do druhého dne) a pak důkladně zatáhněte víčka.

Je důležité pak sklenice správně uskladnit. Ideální je na to lednice nebo studený sklep. Místo musí být chladné, tmavé a se stálým klimatem. Takto uskladněné zelí vydrží klidně i několik měsíců.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]