Pokud máte doma malé děti, pak asi víte, kolik práce dá udržet je zdravé a spokojené. Vyrážky z plenek jsou docela častým problémem a ne vše může člověk použít k zmírnění kožních projevů. Dětská pokožka je velmi citlivá a nesnese všechno. Mnohdy i ten zdánlivě nejlepší kosmetický výrobek může dítě dráždit. I ty nejběžnější výrobky pro péči o dětskou pokožku obsahují mnohdy docela drsné přísady, které problém ještě naopak zhorší.
Naštěstí existuje spousta přírodních prostředků, které vám s tímto problémem pomohou. Nejprve se však podívejme na některé skutečnosti, které se v souvislosti s plenkami vyskytují. Díky tomu předejdete i plenkovým vyrážkám.
Co vyrážky způsobuje?
Oficiálně známá jako plenková dermatitida je široký pojem používaný pro klasifikaci kožních onemocnění, které se pojí k používání plenek. Takovou známkou, že vaše dítě má pleurální dermatitidu, je červená hrbolatá vyrážka, která se táhne přes hýždě až k zadní části nohou. Většina plenkových vyrážek je způsobena tím, že má dítě plenku příliš dlouho. Vlhké a teplé prostředí vytváří dokonalý prostor pro množení kvasinek a bakterií.
Možná se domníváte, že malá plenková vyrážka se zahojí sama, ale pravdou je, že zanedbávání léčby kožních potíží u vašeho dítěte, když se poprvé objeví, může způsobit, že se situace zhorší až do bodu oloupání pokožky, hnisání a dokonce se mohou dostavit i horečky. Tím vás nechceme samozřejmě strašit, spíš jen zdůraznit, aby se i takto na první pohled banální věc nepřehlížela. Jak postupovat v případě plenkových vyrážek?
Přírodní tipy na ošetření plenkových vyrážek
1. Nechte pokožku dítěte během dne co nejčastěji volně dýchat. Ponechte dítě třeba hodinu bez plenek.
2. Investujte do kvalitních výrobků. Možná budete muset i několik značek plenek vyzkoušet.
3. K mazání použijte kokosový olej. Nejdříve vyzkoušejte na kousíčku pokožky. Kokosový olej hydratuje, vytváří ochrannou bariéru mezi pokožkou a plenkou, ale hlavně obsahuje látky, které likvidují kvasinky.
4. Vyrobte si domácí dětský krém na vyrážky: kokosový nebo olivový olej, bambucké máslo a oxid zinečnatý
5. Použijte k ošetření podrážděné dětské pokožky bílý jogurt pokojové teploty. Nechte působit alespoň 15 minut a opláchněte. Opakujte dle situace a potřeby víckrát za den.
6. Zkuste jablečný ocet, který hubí kvasinky zodpovědné za vyrážky. Přidejte jej do lázně (půl skleničky octa na jednu koupel) nebo oplachujte v kyblíku dítěti zadeček u každého přebalování.
7. Přidejte dítěti do koupele epsomskou sůl, která má protizánětlivé vlastnosti. Nechte dítě v koupeli alespoň 10 minut.
8. Použití brusinkové šťávy – Příliš vysoká expozice moči je hlavní příčinou plenkové vyrážky, protože její přirozeně vysoký obsah zásaditých látek je dráždivý pro pokožku. Pomozte vašemu dítěti vyrovnat hladinu pH jednou až dvěma lžicemi brusinkové šťávy za den. Tím se neutralizuje moč, což snižuje riziko vzniku zánětu. Vždy se však poraďte dle věku dítěte s pediatrem, než něco ve stravě vašeho dítěte změníte.
9. Použijte aloe vera gel
10. Vyzkoušejte ovesné lázně. Ovesné vločky jsou pro pokožku učiněný balzám. Nasypte vločky do plátěného pytlíku a vhoďte do lázně, případně je vyluhujte v horké vodě a nálev pak nalijte do vaničky.
11. Mažte dítě olivovým olejem. Skvělý je také konopný nebo avokádový olej. Vždy zkoušejte reakci nejdříve na kousku pokožky.
Obrázky: pixabay