Neutrácejte zbytečně za drahé čistící prostředky. Záchod spolehlivě vyčistí i ty, které si připravíte sami doma

Fotografie: Depositphotos

Údržba toalety je součástí pravidelného úklidu. Abyste dosáhli toho správného výsledku ekologicky, můžete vyzkoušet těchto pár přírodních prostředků.

Čistá toaleta je základem každé domácnosti. Proto je důležitá její pravidelná údržba. Ne vždy je ale jednoduché docílit vonící mísy bez skvrn. Jestliže se potýkáte s příliš tvrdou vodou, můžete se častěji setkat s nevzhlednými skvrnami, které způsobil vodní kámen. Na trhu najdete obrovské množství nejrůznějších přípravků a čističů, které slibují rychlé a efektivní výsledky. Pokud jste se ale rozhodli pro šetrnější a ekologickou cestu, velmi dobrou službu vám poskytnou tři přírodní pomocníci. Navíc je to levnější varianta, kterou máte běžně doma.

Lépe čistit ekologicky

Jestliže chcete důkladně vyčistit toaletní desku, je mnohem lepší uchýlit se k přírodním prostředkům, které najdete ve své kuchyni. Chemické čisticí prostředky sice mohou být účinné a čištění je s nimi jednodušší, ale mohou poškozovat vaše zdraví i životní prostředí. Proto je velmi dobrou volbou ekologické a levné čištění, které provoní vaši toaletu a dokáže se výborně poprat i s nečistotou.

Fotografie: Freepik

Jedlá soda je mistrem proti nečistotě

Nezbytnou složkou pro čištění všeho druhu je jedlá soda. Pomůže vám odstranit nečistoty z různých povrchů, dokáže odvápnit a zbavit mastnoty. Jedlou sodu také nazýváme hydrogenuhličitan sodný a je vynikajícím bělidlem.

Lehce si poradí i se špatně odstranitelnými skvrnami, a to díky abrazivní složce, která pomáhá v bělení. Stačí do jedlé sody namočit vlhkou houbu a otřít nečistý povrch. Nechte ji několik minut působit a poté povrch opláchněte teplou vodou.

Fotografie: Pexels

Všemocný citrón jako dezinfekce

Tento druh ovoce patří k nejlepším čisticím prostředkům. Je snadno dostupný, běžně se vyskytuje ve vaší domácnosti, a proto jeho sílu můžete využít kdykoliv. Díky kyselině citrónové velmi účinně dezinfikuje všechny možné povrchy.

V kombinaci s jedlou sodou vzniká efektivní a levný čisticí prostředek. Smícháním 4 lžic jedlé sody a 2 lžic citrónové šťávy vytvořte pastu, kterou naneste na toaletní prkénko. Nechte působit přibližně 10 minut a poté je důkladně opláchněte teplou vodou.

Fotografie: Freepik

Čisticí pasta z bílého jílu

Aby tato pasta byla skutečně účinná, připravte si ji týden předem. Sklenici bílého jílu smíchejte s půlkou sklenice tekutého marseillského mýdla, vše důkladně promíchejte a nechte uležet po dobu 7 dní. Tato směs odstraní i ty nejhorší skvrny a vaše toaleta bude zase zářit čistotou.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]