Tato květina má netradiční vzhled a krásné zbarvení. Mnoho lidí zaujme, a proto si ji koupí. Aby dlouho žila a také kvetla, je potřeba znát podmínky, ve kterých je dobré ji pěstovat.
Můžete si jich všimnout na oknech mnoha domácností, protože udělají hezkou dekoraci na parapetu. Lidé, kteří ví, jak přesně se o tyto rostliny starat, mívají krásnou podívanou, když orchidej rozkvete. Existují však i ti, jež si ji domů pořídí, ale dlouho jim nevydrží. V takovém případě je potřeba si rozšířit znalosti a zjistit, kde asi dělají chybu. Její pěstování není složité a může si ji domů koupit i začátečník. Stačí vám mít dostatečnou dávku trpělivosti a být pečliví.
V obchodě si vyberte zdravou rostlinu
Nejčastěji se v obchodě setkáte s druhem Phalaenopsis, který je nejprodávanějším. Na konci dlouhého stonku se nachází několik krásně zbarvených květů, které přitahují pozornost hodně očí. Při výběru se podívejte na listy i kořeny. Listy by měly být sytě zelené, pevné, lesklé a neměly by být poškozené nebo se škůdci.
Žlutý list vespod neznamená nemoc, ale je pouze starší a brzy odpadne. Kořeny musí být zelené a stříbřité. Výhodou je, když má květina hodně poupat, protože ještě dlouho pokvete. Můžete si však zajistit i svépomocí její další kvetení.
Vhodné podmínky pro pěstování
Orchidej nevystavujte dlouhému teplotnímu šoku a pokuste se, abyste s ní příliš netřásli. Co nejdříve ji dovezte do jejího nového domova. Ideálními podmínkami pro pěstování je umístění do místnosti, v níž je přibližně 22 až 27 °C. V noci jí vyhovuje okolo 18 °C. Je vhodná do ložnice, obýváku nebo i do kuchyně.
Nemá ráda horké letní dny a dlouhodobé výkyvy teplot. Škodí jí přímé sluneční paprsky, a proto ji umístěte na okno, které směřuje na východ nebo na západ. Phalaenopsis nevadí ranní sluneční paprsky, ale přímé slunce ano. Pokud je v místnosti vlhkost okolo 50 % je to pro ni vyhovující.
Rozmnožování orchidejí
V případě, že byste se rozhodli pro pěstování více stejných rostlin, lze tuto květinu rozmnožit. Je nutné si počkat, až z nich vyrostou výhonky, které se jinak jmenují keiky. Ty naleznete nejčastěji na stonku po odkvetení. Jedná se o malou rostlinku, která roste na té původní. Nechte keiky na mateřské rostlině a vyčkejte si, až bude mít alespoň 6 kořínků. Potom ji opatrně oddělte a zasaďte do malého květináče.
Vhodný květináč pro orchidej
Jelikož je tato rostlina celkem citlivá na některé podmínky, je dobré se zaměřit i na výběr toho, v čem ji budete pěstovat. Nejvhodnější volbou je průhledný květináč, aby se ke kořenům dostávalo světlo. Poté dochází k fotosyntéze. Právě rod Phalaenopsis využívá své vzdušné kořeny k fotosyntéze, kdy získávají energii za pomoci světla. Dále potřebují kořeny dostatek kyslíku, a proto se hodí takový květináč, jež má více otvorů. Díky tomu může vzduch lépe proudit.
Zalévání jednou týdně
Nemusíte dlouho přemýšlet nad tím, jak je to s jejím zaléváním. Nejedná se totiž o nic složitého. Jednoduše vezměte květináč s orchidejí a ponořte jej do převařené / dešťové nebo odstáté vody. Takto jej nechte ponořený přibližně 15 minut a nechte na vhodném místě vodu odkapat. Následně vraťte vše na své místo. V létě je potřeba zalévat pokaždé, když oschne vrchní část substrátu. V zimě jen tehdy, až proschne celý.
Zdroj: GardeningKnowHow