2 muži vypadali že sotva umí violoncella držet v ruce. Když rozvibrovali 1. strunu, celá místnost zmlkla

Fotografie: Ariel Elinson / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Některé písně se zapsali do historie hudby a zná je opravdu každý. Takové skladby se poznají podle toho kolik umělců touží po jejich coveru.

Jedna z písní, která se navždy zapsala do historie a bez které si již ani nelze představit současnou hudbu je „Hallelujah“. Tuto skladbu napsal a poprvé zazpíval slavný kanadský hudebník Leonard Cohen, který zemřel v roce 2016 ve věku 82 let. Jeho nejznámější píseň však žije dál svým životem. O velikosti umělce svědčí počet umělců, kteří jeho skladbu převzali a uchopili podle svého. Z českých řad se skladby ujala Lucie Bílá.

Hallelujah na mnoho podob

Skladba Leonarda Cohena „Hallelujah“ spatřila světlo světa poprvě v roce 1984. Její příběh ale začal již o dva roky dříve. Cohen uvedl, že napsal zhruba 150 různých veršů, než našel ty správné. Po dokončení alba, na kterém měla skladba být, ale přišlo zamítnutí od nahrávacího studia, kvůli nejistotě z úspěchu. Až v roce 1990 album vydala nezávislá nahrávací společnost. Leonard Cohen v jednom z rozhovorů uvedl, že jediný, kdo „Hallelujah“ ocenil byl Bob Dylan.

Bob Dylan byl také první, kdo píseň přezpíval. Od roku 1991 má slavná skladba Leonarda Cohena více než 300 cover verzí. I po smrti autora je jeho dílo nesmrtelné. „Hallelujah“ převzal například Jon Bon Jovi, Ed Sheeran nebo z české scény Lucie Bílá, Jitka Zelenková nebo Wabi Daněk. Nesmrtelnou a všem známou skladbu nyní nahrálo i slavné chorvatské duo 2Cellos.

Violoncella z Chorvatska

Verze skladby „Hallelujah“ chorvatského dua 2Cellos je velmi originální. Duo tvoří Luky Šulice a Stjepan Hauser. Oba studovali na hudební akademii v Záhřebu, kde se také poprvé setkali. Proslavili se vlastními interpretacemi známých popových, rockových i filmových písní pouze na 2 violoncella. Duo již vystupovalo po celém světě se svými coververzemi skladeb jako je již zmiňovaná „Hallelujah“  nebo písní od U2, Stinga, Guns´n´roses, Nirvana. Elton John dokonce požádala duo, aby jej doprovázelo na jeho turné.

Matka se rozhodla natočit svou malou dcerku u klavíru. Nyní se o ni perou 3 nahrávací společnosti

Mezi další známé coververze patří například úvodní hudba k filmu „Piráti z Karibiku“, které má 88 milionů zhlédnutí na Youtube nebo soundrack k seriálu „Hra o trůny“, která má 54 milionů zhlédnutí. Přestože jedinečnou baladu Leonarda Cohena zná každý a 2Cellos jej upravili způsobem, který nahání husí kůži, má prozatím jen 14 milionů zhlédnutí. I když nahrávají coververze, stále oba pánové hrají s orchestry a nevzdávají se klasické hudby. Nyní si můžete sami poslechnout úchvatnou verzi oblíbené skladby „Hallelujah“ v podaní 2 violoncellistů.

Zdroj: Planeta PL

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]