Vzala pár brambor, mouku a vykouzlila vynikající pochoutku, kterou dělám téměř obden a hodí se snad ke každému jídlu, až vyzkoušíte tak pochopíte!

Jak chutnají brambory, to jistě víte. A jak chutná chleba, to jistě víte také. A co se stane, pokud obě chuti spojíte? To můžete zjistit v tomto receptu na unikátní bramborový muffin. Proč právě tento název? Je to hlavně díky tvaru, který po upečení vznikne. Uvidíte, že tato pochoutka nezaujme nutně jenom tím jak vypadá, ale zaujme vás také svou chutí.

Jaké ingredience budou potřeba?

I když může znít název bramborový muffin jakkoliv zvláštně, není zde žádný důvod se jakkoliv znepokojovat v souvislosti s netradičními ingrediencemi. Ty jsou u daného receptu naprosto běžné, podobné jako u chleba. Pouze se přidají brambory. Aby byl výsledek dokonalý jak pokud jde o chuť tak i o vzhled, je třeba si připravit:

  • 500 g mouky
  • 500 g vařených brambor
  • 20 g soli
  • 3 dl vody
  • 1 lžíce oleje
  • 1 lžička cukru
  • 1 kostku kvasnic

Kvásek je základem

Základem mnoha receptů je kvásek. Tady tomu nebude jinak. Jak na něj? Do mísy dejte vlažnou vodu, přidejte rozdrobenou kostku droždí a dále lžičku cukru. Ten se stává potravou pro kvasnice. přikryjte utěrkou, dejte na teplé místo a počkejte, než kvásek vzejde. Rozhodně na něho nespěchejte a čekejte zhruba 30 – 60 minut. Jedině tak budete mít jistotu, že se povede i zbytek receptu.

Smíchejte jednotlivé ingredience

Mezi tím, co se kvásek tvoří, můžete připravit jednotlivé ingredience. Základem jsou vařené brambory, které nechtě vychladnout a potom je nastrouhejte pokud možno najemno. Následně smíchejte s ostatními ingrediencemi. Na závěr přilijte kvásek a těsto důkladně vypracujte. Poté ho musíte ještě nechat minimálně 30 minut vykynout, a to opět na teplém místě. Ideální je, když těsto zdvojnásobí svůj objem. To je záruka toho, že ho můžete dále použít.

Vložte těsto do hrnce a ten do trouby

V čem se bramborový muffin peče? Není to ani plech, ani pekáč, nebo dortová forma. Je to hrnec. Ideálně menší, který může do trouby. Jeho vnitřní stranu vytřete sádlem nebo olejem a vložte do něho těsto. Nyní ho můžete vložit do trouby, která je rozehřátá na 200 stupňů Celsia. Doba pečení je zhruba 40 minut. Během této doby sledujte, jak se těsto postupně dere ven z hrnce a tvoří onen unikátní tvar, který muffiny mají.

Po uplynulé lhůtě vyjměte z trouby, vyndejte také z hrnce a nechte při pokojové teplotě chladnout. Když má muffin pokojovou teplotu, můžete vzít konečně nůž, ukrojit si a ochutnat. Garantujeme, že něco tak dobrého jste dlouho nejedli. Přesvědčte se sami.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]