Sněmovna v pátek schválila vládní důchodovou reformu. Dotkne se důchodového věku, ale také předčasného důchodu u lidí z náročných profesí.
V pátek Poslanecká sněmovna ČR schválila návrh důchodové reformy, který předložil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Reforma si klade za cíl stabilizovat penzijní systém a přináší postupné zvyšování důchodového věku nad hranici 65 let. Lidé narození po roce 1989 budou do důchodu odcházet v 67 letech. Návrh reformy nyní míří do Senátu, informuje iDnes, kde bude projednaný v následujících týdnech.
Reforma v číslech a nových pravidlech
Schválená důchodová reforma zahrnuje i nové pravidlo, které umožní manželům sdílet své vyměřovací základy za dobu, kdy oba pracovali. Další důležitou změnou je zavedení výpočtu penze na základě průměrné mzdy pro pečující členy rodiny. Reformu ale provází i kritika, někteří poslanci upozorňují na riziko ohrožení práv lidí v náročných profesích. Podle webu Novinky opozice dokonce zvažuje podání ústavní stížnosti.
Významným bodem reformy je snížení počtu lidí z rizikových profesí, kteří budou mít nárok na předčasný důchod bez krácení. Původní návrh zahrnoval i některé profese třetí rizikové kategorie, ale nově se předčasný odchod bez krácení vztahuje jen na čtvrtou rizikovou skupinu. Lidem z vyškrtnutých profesí by měl toto kompenzovat povinným příspěvkem zaměstnavatel na jejich penzijní spoření, čímž mohou využít možnost předdůchodu, tuto změnu ale schválení teprve čeká, vysvětluje TN.
Češi to opět schytali: Vláda konečně prozradila, jak se změní věk odchodu do důchodu
Jak bude reforma pokračovat
Pokud Senát reformu schválí (a vzhledem k převaze koaličních stran se nepočítá s problémy), začne platit od ledna příštího roku. Koaliční poslanci reformu obhajují jako klíčový krok pro stabilizaci penzijního systému, který zajistí udržitelnost pro budoucí generace. Ministr Jurečka uvedl, že opatření mají zajistit nejen solidární, ale také spravedlivý systém.
Opoziční poslanci reformu kritizují jako unáhlenou a varují před jejími dopady na lidi s náročným pracovním zařazením, kterým vláda podle nich neumožní dostatečně chráněné přechody do důchodu. Pokud se reforma schválí, opozice vyjadřuje obavy, že se negativně dotkne především těch, kteří nemají fyzickou možnost pokračovat v zaměstnání až do stanoveného věku. Nedávno jsme na SvětěKreativity psali také o hlasování o zvýšení koncesionářských poplatků.
Napište komentář