Chirurg se musí rozhodnout rychle

Fotografie: Shutterstock

Bolí vás břicho, že se nemůžete ani nadechnout? Upadla jste tak nešťastně, že jste si rozsekla hlavu? To jsou jen dva velmi časté důvody, proč hledáme chirurgii. Vše, co souvisí s takovými zraněními či nemocemi, které je nutné řešit operativně, patří právě do rukou chirurga. A ten musí rychle a rozhodně vyhodnotit situaci, protože často jde o nutnost rychlé intervence.

Při jakýchkoliv úrazech či bolestech břicha musíte začít se základním vyšetřením. Při něm chirurg sbírá základní anamnézu a rozhodně se pro konzervativní či operační řešení vašeho problému.  Využívá při něm fyzikální vyšetření i řadu zobrazovacích metod. Rozsah a charakter problému chirurg zhodnotí pohledem, pohmatem, poslechem a poklepem.

Udělá si první názor při vašem vstupu do ordinace

Stačí pohled na vaši krvácející hlavu, pokřivený postoj při bolesti břicha, zad… a lékař mívá představu, o co půjde. Důležité je zjistit rozsah či akutnost situace. Chirurg zhodnotí celkový stav vašeho organismu, zajímají ho rán v případě úrazu, příznaky v případě bolestí břicha či jiných částí těla. Významné jsou otoky dolních končetin. V případě, že bude třeba hospitalizace a chirurgický výkon, podstoupíte odběr krve k laboratornímu vyšetření. Lékař si poslechne srdce, poklepem, pohmatem a poslechem vyšetří břicho. V případě akutních, život ohrožujících stavů se omezuje na orientační zhodnocení a lékař okamžitě zahajuje léčbu (stavění krvácení, podpora dýchání).

Co ukazuje řeč těla

Až 7 procent populace prodělá v životě akutní zánět slepého střeva. Jeden z velmi častých důvodů, proč hledáme chirurgii. Tato akutní břišní příhoda se projevuje typickou snahou o úlevovou polohu, přesným místem bolesti. Slepé střevo se nachází v pravém podbřišku, pro vyhledání polohy apendixu lékaři využívají dva body: Mc Burneyův bod, který leží na spojnici mezi pupkem a předním trnem kosti kyčelní, asi 6 cm od kosti kyčelní. Toto je také místo, kde je bolest slepého střeva při klasickém průběhu nejvýraznější. Lanzův bod na spojnici mezi předními trny kostí kyčelních, na rozhraní její pravé a střední třetiny. Když pacient uvádí další obtíže jako jsou nevolnost, zvracení, teplota, bývá jasno. Laboratorní vyšetření ukáže známky zánětu, změnu koncentrace iontů, enzymů a produktů metabolismu. Své typické příznaky mají i jiná onemocnění. Právě údaje získané při vyšetření a laboratorním rozboru vytváří dohromady jejich obraz. 

Slepák? Zbytečný útvar

Nejčastěji se zánět slepého střeva vyskytuje u dětí a mladistvých mezi 10. a 19. rokem. Lékaři řeší ročně kolem 10 tisíc případů akutní apendicitidy (zánětu slepého střeva). Mezi pacienty se zánětem slepého střeva mírně převažují muži. A co je vlastně zdrojem tak běžných obtíží? Červovitý výběžek slepého střeva. Tedy části tlustého střeva pod místem, kde do něj ústí tenké střevo. Úzký trubicovitý útvar je široký jako tužka a dlouhý obvykle 5–10 centimetrů. Je to vývojový pozůstatek bez funkce v lidském organismu.

Příčiny a rychlé řešení

Proč dochází k zánětu slepého střeva není zatím zcela objasněno. Nejpravděpodobnější zdá jeho ucpání (stačí kousek oříšku, zrnka z malin ve ztuhlé hmotě stolice, cizí těleso, otok sliznice, parazité). Léčba akutní apendicitidy vyžaduje jediné: rychlý chirurgický zákrok. Operace se nemusíte bát, při nekomplikovaném průběhu trvá jen několik minut. Odstranění zaníceného apendixu se provádí klasickou otevřenou operací nebo stále častěji laparoskopicky. Pak vám zbydou tři malé otvory. Typ metody volí lékař a záleží také na konkrétním chirurgickém pracovišti.

Rekonvalescence: vnímat tělo

Délka je vždy individuální, po klasické operaci trvá 6–8 týdnů, po laparoskopické 2–3 týdny, závisí na tom, jak se budete cítit a jak náročné zaměstnání máte. Svým subjektivním pocitům přizpůsobte i život: šetřící stravu, nástup sportování. Ženám se doporučují lázně, aby se předešlo vzniku srůstů kvůli případnému těhotenství.