14 let psal knihu, která se neprodávala. Jeho dcera umístila krátké video na TikTok a kniha se vyprodala během 24 hodin

Fotografie: Republic Country Club / Creative Commons / Attribution 3.0

Síla sociálních sítí je někdy neuvěřitelná. Muž pracoval 14 let na napsání kriminálního thrilleru. Až krátké video, které dala jeho dcera na TikTok, mu pomohlo k raketovým prodejům.

Vždycky snil o tom, že napíše knihu, a to také udělal. Mnoho let však na neprodané výtisky sedal prach. Jeho dcera ho chtěla nějak podpořit, protože věděla, že by to jejího otce velmi motivovalo a potěšilo, kdyby jeho knihu někdo četl. A tak natočila krátké video se zprávou všem sledujícím. Video se stalo virálním a lidé doslova přes noc vykoupili všechny dostupné výtisky.

Vydal ji v roce 2012, ale výtisků moc neprodal

Lloyd Devereux Richards je právník, který žije se svou rodinou v americkém Vermontu. Několik let pracoval jako vyšší soudní úředník u soudu v Indianě. Pronikl tak i do tajů kriminalistiky a soudního vyšetřování. Představa, že napíše napínavý thriller, mu nedala spát. To se po 14 letech práce také povedlo. V roce 2012 knihu dokončil a vydal.

Kniha Stone Meidens vypráví příběh forenzního antropologa pracujícího pro FBI, který vyšetřuje činy sériového vraha. Ten škrtí ženy a jejich těla nechává v roklích jižní Indiany. Napínavá detektivka se však neprodávala tak, jak by si představoval. Celých 11 let se na ni jen prášilo. Až do teď. Jeho dcera věděla, jak moc mu záleží na tom, aby si kniha našla cestu ke čtenářům. A tak se pokusila využít síly sociálních sítí.

Sama netušila, co krátký příspěvek způsobí

Krátké video má pouhých 16 vteřin a zachycuje jejího otce, jak sedí u stolu s počítačem. Dozvíme se tak, že psaním knihy strávil 14 let. Pracoval na plný úvazek a děti pro něho byly na prvním místě. Našel si však i čas na psaní své knihy. Je šťastný, i když prodeje nejdou podle jeho představ. „Byla bych ráda, kdyby měl více prodejů. Ani neví, co TikTok je,“ čteme v závěru videa.

@stonemaidens It’s a beautifully written thriller on Amazon 🥹❤️ #stonemaidens #booktok #authorsoftiktok #thrillerbooks #books ♬ original sound – e

Dcera nejspíš sama netušila, co umístěním videa na sítě způsobí. Nejenže prodeje jeho knihy raketově vzrostly, ale jeho kniha se dostala na první místo nejprodávanějších thrillerů na Amazonu. Takový úspěch rozhodně nečekala. Video se nekontrolovaně šířilo a má už přes 40 milionů zhlédnutí. Mnozí lidé si knihu hned objednali, a tak tiskárny budou muset jet na plný výkon, aby uspokojili tak obrovskou poptávku.

Za rok pomohli autorům prodat přes 20 milionů knih

Pan Richards působí dojmem velmi skromného muže. Když mu dcera ukazovala komentáře, které mu psali úplně cizí lidé, a viděl, kolik knih se prodalo, neudržel slzy dojetí. V dalším videu tak všem lidem poděkoval. Když se ho dcera zeptala, jakou radu by dal ostatním spisovatelům, odpověděl: „Napsat, přepsat, napsat znovu a nikdy se nevzdávat.“

Tento příběh ukázal, jak obrovskou sílu mají sociální sítě. Konkrétně TikTok, kde lidé sdílí krátká videa, pomohl v posledních letech podpořit prodeje mnoha knih. Ty by jinak zůstaly zapomenuté v šuplících. Jen za loňský rok tato sociální síť pomohla autorům prodat více než 20 milionů výtisků. Úspěch knihy pana Richardse však mezi ostatními opravdu vyniká.

Zdroj: BBC

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]