Sychravé podzimní dny jsou tady. Místo smutnění po slunečních paprscích bychom si jich měli vážit. Zatažené nebe a nižší teploty mají také něco do sebe. Člověk si může v klidu sednout do křesla, zabalit se do deky, uvařit si šálek horké kávy nebo čokolády, do ruky si vzít knihu a zapálit si svíčku, která krásně provoní celou místnost. Třeba svíčku ručně vyráběnou.
Do výroby svíčky se může pustit i úplný začátečník, protože to není nic složitého. Zabavíte se o dlouhých večerech a ruku k dílu mohou samozřejmě přiložit i starší děti. Jen buďte opatrní, ať se o horký vosk nepopálíte.
Nejjednodušší návod na výrobu domácí svíčky
Rozehřejete vosk, nalijete ho do formy, do níž předem vložíte knot, a počkáte, až ztuhne. Pojďme se však na proces podívat trochu podrobněji.
Co budete pro výrobu svíčky potřebovat:
- vosk (ideálně sójový, který je 100% přírodní a hoří dvakrát déle než jiné vosky)
- knot
- špejli
- skleničku (od jogurtu či přímo určenou na výrobu svíček)
- nůžky
- hrnec a kastrůlek
- kolíček či dřevěnou špachtli
- vůni a barvivo do svíčky
Vosk, barviva, vonné esence i knoty koupíte v některých drogeriích, papírnictvích nebo obchodech s výtvarnými potřebami. Případně se dají vždycky objednat na internetu. Specializované e-shopy prodávají dokonce i soupravy pro výrobu svíček, v nichž je obsaženo vše potřebné. Velká investice to není, jedno takové balení vám samozřejmě vystačí na vícero svíček.
Doporučený postup výroby svíčky:
- Do čisté skleničky umístěte knot tak, aby dosahoval až na dno a zároveň sahal až k hornímu okraji. Ideální je, pokud knot uvážete na špejli a tuto špejli položíte přes okraj sklenice. Díky tomu bude knot držet uprostřed. Má-li knot zespodu kovový plíšek, dá se na dno sklenice připevnit tavnou pistolí.
- Skleničku si trochu nahřejte. Sójový vosk to vyžaduje, sklenice by neměla být úplně chladná, stačí ji položit na topení. Ani při nalévání vosku by neměla stát na chladném podkladu, můžete ji položit například na utěrku.
- Vosk rozpouštějte podobně jako rozpouštíte čokoládu. Do většího hrnce dejte vodu a ohřívejte, do tohoto hrnce dejte menší kastrůlek a v něm rozehřívejte vosk. Na výrobu jedné svíčky je potřeba zhruba 140 g vosku, ale záleží na velikosti sklenice. Vosk míchejte dřevěnou špachtlí či kolíčkem, nikdy ne plastovým, na tom vosk ulpívá.
- Až se vosk rozpustí, vypněte plotýnku a přidejte barvivo, případně esence. Použít se dají třeba vonné oleje značky Saloos, které máte do aromalampy. Na jednu svíčku se doporučuje 15-20 kapek vůně. Nejdříve přidávejte barvivo, vonnou esenci až na závěr.
- Následně vosk opatrně nalijte do skleničky. Lijte ho pomalu, ať se netvoří bublinky vzduchu.
- Pak už zbývá jen nechat vosk ztuhnout. Svíčku byste měli nechat na teplém místě a po zatuhnutí (druhý den) zastřihnout knot.
Existuje celá řada jiných způsobů, jak si vytvořit domácí svíčku, tenhle je však pro začátečníky asi nejpřímočařejší a nejjednodušší.
Postupem času můžete více experimentovat
První dílo se povedlo podle vašich představ? Výborně, je na čase začít více experimentovat! Do rozpuštěného vosku můžete zkusit přidávat barevné voskové pecičky, které vytvoří pěkné efekty. Do svíčky se dají zalít i jiné ozdoby (např. kávová zrna, sušené plody, skořice, vanilka atd.), zkuste zapřemýšlet, co všechno máte doma a jak by se to dalo využít.
V obchodech s kreativními potřebami se dá sehnat celá řada dalších vychytávek. Na svíčky lze nanést metalický lihový lak, dekorovat se dají pomocí voskových fólií, namáčecích krystalů apod. Kromě toho existují ještě úplně jiné metody na výrobu. Svíčky můžete vytvořit ze včelích pláství nebo voskových hmot, z nichž se dá modelovat podobně jako z plastelíny.
A pokud se na to přece jen necítíte, na závěr pro vás máme ještě jeden tip. Pro příjemné podzimní večery postačí i koupená aromalampa nebo svíčka. Kouzelné jsou zejména skořicové či vanilkové vůně.