Důchodová reforma přináší nečekané novinky. Změní se minimální částka i věk odchodu do důchodu

Fotografie: Freepik

Ve čtvrtek prošla prvním čtením vládní důchodová reforma. Prodlouží se věk odchodu do důchodu, stoupne minimální důchod, ale růst penzí zpomalí.

I přes obstrukce opozice prošla nakonec důchodová reforma prvním čtením. A přináší hned celou řadu změn. Jak uvádí TN, počítá například s navyšováním důchodového věku, se snižováním výpočtu nových důchodů nebo s minimální penzí ve výši 20 % průměrné mzdy. V srpnu by se reformou měly zabývat sněmovní výbory.

Odchod do důchodu bude navázán na naději dožití

Ve čtvrtek večer protlačila vláda důchodovou reformu prvním čtením. „Cílem je především zastavit prohlubování schodku při zachování důstojných penzí pro další generace,“ cituje ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku web Peníze. Z 12 bodů napadala opozice především posun odchodu do důchodu. Ten by měl být nově navázán na naději dožití. Prolomí se tak strop 65 let a odchod do důchodu by se měl vyvíjet progresivně.

Vypočítávat se bude každému v jeho 50 letech. Cílem je, aby průměrná doba strávená v důchodu byla 21,5 roku. Jiný odchod do důchodu však bude platit pro náročné profese. Tito lidé tak budou odcházet do důchodu maximálně o 60 měsíců dříve a budou si ho moci nakombinovat s předčasným důchodem. Hnutí ANO by však chtělo seznam náročných profesí ještě rozšířit.

MPSV zveřejnilo první odhady ohledně zvyšování důchodů. Tato změna rozdělila Česko na 2 tábory

Minimální důchod vzroste, běžný se však sníží

Změny se budou týkat rovněž samotného výpočtu výše důchodu. Minimální výše důchodu se téměř zdvojnásobí. Minimální důchod tak bude nově činit 20 % průměrné mzdy oproti předchozím 10 %. Výše běžného důchodu však bude klesat. Od roku 2026 se totiž bude vypočítávat z menší části výdělku. Z původních 100 % se sníží na 90 %.

žena spoří
Fotografie: Freepik

Tzv. výchovné, které se začalo do důchodu započítávat teprve nedávno, se rovněž změní. Přiznáváno by mělo být jen na třetí a každé další dítě. První a druhé dítě by se v důchodu zohledňovalo takzvaným fiktivním vyměřovacím základem. Novela nyní poputuje do sněmovních výborů. Tam by se o ní mělo jednat v srpnu. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o tom, jak to bude s důchody od ledna 2025. MPSV zveřejnilo odhady ohledně zvyšování důchodů.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*