Slintání během spánku není důvodem k obavám. Může to být trapné, zejména pokud sdílíte postel s někým jiným, ale je to přirozený jev. Dokonce ukazuje, že jsme spali hluboce, a tedy klidně.
Noc je pro nás synonymem odpočinku a především spánku. Čekáme, až se všechny naše myšlenky rozplynou a pak padneme do Morfeovy náruče až do časných ranních hodin. Někdy však naše noci tak klidné nejsou: mezi chrápáním a ucpaným nosem se k tomu, co nás ruší přidává i slintání! Když se probudíme, můžeme na povlaku na polštář najít mokrou skvrnu, která signalizuje, že jsme během spánku slintali.
Co se děje během spánku
Každý spánkový cyklus má tři hlavní fáze: lehký spánek s pomalými vlnami, hluboký spánek s pomalými vlnami a spánek REM. Během této poslední fáze se naše tělo zcela uvolní a některé mozkové funkce se vypnou, včetně polykání. Sliny se proto hromadí v ústech, a to způsobuje jejich únik, protože ústa během noci nedokážou zadržet mnoho slin.
Je třeba poznamenat, že sliny jsou cukr vylučovaný slinnými žlázami. Udržuje vlhkost v ústech, abychom mohli mluvit a polykat potravu, ale díky enzymům, které obsahuje, také pomáhá trávení. Množství slin se u jednotlivých lidí liší a závisí na tom, co právě děláme. Například v klidu je to 100 ml, ale při jídle to může být desetkrát více.
Co způsobuje proudění slin
Když spíme, naše svaly, zejména obličejové, se uvolní a ústa se mohou mírně otevřít. Protože je uvolněna i polykací funkce, sliny nahromaděné v ústech nám stékají na povlak polštáře, zejména pokud spíme na boku. Některé polohy při spánku podporují slinění: častěji slintáme, pokud spíme na břiše nebo na boku. Pokud vám slintání na polštář vadí, zkuste spát na zádech.
V důsledku nachlazení nebo některých alergií se nám může v noci během spánku ucpat nos a bránit nám v dýchání. Tehdy otevíráme ústa, abychom se nadechli. Jak bylo popsáno výše, hromadění slin v polootevřených ústech vede k tvorbě slin, které najdeme na povlaku na polštář. K uvolnění nosu můžete inhalovat některé esenciální oleje, například eukalyptový, mátový nebo tymiánový. Tyto rostliny můžete také vyluhovat ve vroucí vodě a uvolněnou páru inhalovat, abyste odblokovali dutiny.
Všimněte si, že slintání během spánku je kromě chrápání, které můžete odstranit pomocí několika rad, ukazatelem spánkové apnoe. Spánková apnoe je porucha dýchání během spánku, která se vyznačuje krátkými přestávkami v dýchání, které spícímu člověku brání v nepřetržitém spánku.
Dejte pozor na hypersalivaci
Na druhou stranu slinění, které se nám ve spánku tvoří na polštáři, by se nemělo zaměňovat s hypersalivací, která se může objevit i během spánku. Ta je způsobena nadbytkem slin v ústech. Tento jev lze vysvětlit nadměrnou produkcí slin slinnými žlázami, například v důsledku zubní nebo ústní infekce, zažívacích poruch nebo dokonce úzkosti či hladu.
Příčinou hypersalivace jsou také potíže s polykáním slin, zejména u lidí se zánětem vedlejších nosních dutin nebo ORL infekcí, alergiemi nebo některými nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza. Tato hypersalivace, která se může objevit během dne nebo i v noci, může být tedy dočasná a benigní, stejně jako může být příznakem závažnější patologie.
Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday