Buzení mezi třetí a pátou hodinou ranní má svůj důvod. Tělo tak volá o pomoc, zbystřete

Fotografie: Depositphotos

Každý člověk by chtěl spát nejlépe tak, že si lehne do postele, usne a probudí se až na budík. V mnoha případech to tak ale nefunguje a lidé se probouzí i během noci.

Usnout brzy a probudit se nejlépe až za 8 hodin se daří jen velice malé hrstce lidí. Kvalitní spánek by měl trvat 8 až 9 hodin, ale záleží na tom, kolik je vám let. Starším lidem totiž stačí spát méně než mladistvým. Jestliže chcete být druhý den produktivní a mít dostatek energie, měli byste se naučit spát kvalitně, říká lékař Raj Dasgupta.

Spánek je pro život velice důležitý

Někteří lidé si myslí, že pokud jdou spát brzy, budou spát až do rána a vyspí se kvalitně. V mnoha případech to tak ale nefunguje a začnou se probouzet mezi 03:00 a 05:00. Pro většinu lidí to není problém, protože se jim poté podaří usnout. Někteří lidé to však mají opačně a od této hodiny jsou již vzhůru. Za pravidelným probouzením v tuto dobu může stát několik důvodů.

Fotografie: Freepik

Označení této ranní hodiny

Člověk je zvyklý již od narození, že v určitých hodinách vykonává jisté činnosti. Například ve 12:00 lidé nejčastěji obědvají a kolem 18:00 večeří. Doba mezi 03:00 a 05:00 se označuje jako vlčí hodina. Ti, kteří v tento čas spí, se dostávají do fáze hlubokého spánku, což je pro tělo velice důležité. Tato fáze silně ovlivňuje správné fungování těla. Ti, jež jsou vzhůru, mohou zažívat silné pocity neklidu.

Správné funkce těla

V době okolo 04:00 má tělo nejnižší krevní tlak a teplotu a tělesné funkce se lehce utlumí. Právě v tento čas se lidské tělo dostává do největšího klidu, který se označuje jako přirozený klidový stav. Pokud ale máte nějaké potíže, můžete se začít v tomto časovém rozmezí probouzet a pociťovat silný neklid. Pravděpodobně se nebudete cítit příjemně a můžete být i nervózní.

Fotografie: Freepik

Pokuste se vyřešit všechny vaše potíže a zbavte se stresu. Abyste se dobře vyspali, vypněte si před spaním telefon, abyste neměli tendence na něm trávit i několik hodin před spaním. Až se pořádně vyspíte, zkuste se zamyslet nad tím, kvůli čemu se můžete probouzet, a případně si zajděte i k lékaři na pravidelnou prohlídku. Jestliže u vás nebudou shledány žádné zdravotní problémy, může se jednat o problém psychický, jež lze také řešit s odborníkem.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]