Hemoroidy zmizí raz dva. Stačí si připravit domácí léčivou mast, která s nimi okamžitě zatočí

Fotografie: Depositphotos

Hemoroidy jsou velmi nepříjemným onemocněním, obzvláště, pokud se objeví v závažnější formě. Naštěstí se s tímto problémem dá úspěšně bojovat.

Hemoroidy jsou stále tak trochu tabu. Nejen, že o nich lidé neradi mluví, ale často odkládají návštěvu lékaře na dobu, kdy už je problém opravdu rozsáhlý. Máme-li však o tomto onemocnění dostatek informací, můžeme se jich zbavit. V případě akutních obtíží nám zase pomohou léčivé přípravky. Dobře však fungují i ty domácí, které si představíme. Více prozradila lékařka Monisha Bhanote.

Co jsou hemoroidy

Hemoroidy se řadí k civilizačním onemocněním. K jejich vzniku přispívá sedavý způsob života, špatná životospráva, nedostatečný pitný režim a špatné návyky na toaletě. Mohou se také objevit v důsledku věku, pří ochabování svalů pánevního dna nebo v těhotenství. Trpíte-li na časté zácpy, máte také zvýšené riziko jejich vzniku.

Hemoroidy jsou žilní pleteně v oblasti konečníku. Z výše uvedených příčin se v nich může městnat krev a dochází ke vzniku žilních uzlíků. Ty mohou být jak uvnitř, tak viditelně i kolem konečníku. Provází je nepříjemné pocity pálení, svědění, bolest, zánět, otok i krvácení. Mohou být doprovázeny i hlenovitým výtokem

Fotografie: Freepik

Prevence a léčba

U tohoto onemocnění je dobré zasáhnout co nejdříve, jakmile se objeví. Máte velkou šanci, že se s tímto problémem už nesetkáte. Nutná je však úprava celkové životosprávy. Je potřeba zaměřit se na stravu bohatou na vlákninu, aby se předcházelo zácpě. Měli byste omezit cukr, alkohol, kouření. Naopak je důležité zvýšit pitný režim.

Hemoroidy výrazně omezíte, pokud zařadíte každý den 30 minut pohybové aktivity. Ta přispívá k dobré průchodnosti střeva a zlepšuje krevní oběh v žilách. Můžete zařadit i posilování svěračů. Provádějte stahy svěračů po dobu 3 sekund a 30krát opakujte. Naučte se také brániční dýchání, je uklidňující a pozitivně působí na peristaltiku střev a trávení.

Domácí mast a čípky

Při akutních potížích v lékárně seženete řadu mastí a léků na hemoroidy. Můžete však vyzkoušet i tento domácí tip z aloe vera. Ta má zklidňující i léčivé účinky. Vezměte jeden list, zbavte ho slupky a dužinu nakrájejte do tvaru čípku. Ten dejte zmrazit. Poté aloe čípek potřete kokosovým olejem a zaveďte do konečníku.

Fotografie: Freepik

Můžete si také vyrobit vlastní kurkumovou mast. Kurkuma má protizánětlivé účinky. Můžete ji smíchat s lékařskou vazelínou a používat jako mast. Pro ještě lepší účinek ji smíchejte s gelem z aloe vera. Účinné látky v těchto rostlinách si s hemoroidy poradí přírodní cestou. Zmírní zánět, uleví od bolesti a hemoroidy se rychleji zahojí.

Zdroj: Healthline, Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]