Mobilní telefon se stal nezbytnou rekvizitou, kterou mnozí ani z ruky nedají. Potřebují ho mít stále nablízku, aby měli přehled o všem, co se děje.
Výhoda mobilního telefonu je zřejmá. Propojuje vás s vašimi blízkými a také s okolním světem. Vše máte díky na dosah. Nevíte-li nějakou podstatnou informaci, můžete si ji zjistit na internetu díky mobilu. Moderní smartphony jsou celkem náročné na spotřebu energie, takže je třeba je nabíjet prakticky každý den. Nedělejte ale přitom jednu zásadní chybu.
Požár vznikne snadno a rychle
Hasiči po celém světě by mohli vyprávět o výjezdech k požáru, na jehož počátku byla obyčejná nabíječka mobilního telefonu. Lidé jsou v tomto nepoučitelné, mnozí žijí v nevědomosti dost dlouho. A proto hasiči varují, aby si pro nabíjení našli majitelé smartphonů vhodnou chvíli. Tou opravdu není to, že necháte mobil po celou noc v nabíječce. K čemu může dojít? Často k jejímu přehřátí a ke vzniku požáru, který je zejména v době, kdy spíte, obzvláště nebezpečný.
Jak správně nabíjet mobilní telefon
Generace před námi tento problém s nabíjením elektrospotřebičů neřešily. V minulosti se k jejich provozu většinou využívaly baterie AA nebo AAA či jiné typy, které si koupily v obchodě. Moderní mobilní telefony mají vestavěnou baterii, kterou je nutné pravidelně dobíjet, a to vhodně zvoleným adaptérem. Ten vybíráme podle maximálního dodávaného proudu. U nabíjení mobilu je praktické nastavit letový režim, jenž šetří energii. Zásadně nenabíjejte na noc, aby nedošlo k přehřátí baterie.
Co byste měli dodržovat při nabíjení svého mobilu
Vždy je lepší, když používáte originální nabíječku ke svému smartphonu než nějakou bezejmennou. Ideální není, aby se mobil nabíjel, když už baterie dosáhla kapacity 100 %. Dochází tak k jejímu poškození. Vyhnout byste se měli také úplnému vybití baterie. Ta nejlépe funguje mezi nabitím na 30 až 80 %. Klidně můžete mobil nabíjet podle potřeba po celý den. Venku lze používat power banku. Při nabíjení není vhodné smartphone používat, dochází tak k jeho přehřívání.
Co dělat, když začne doma hořet
Zásady hašení by měl znát každý člověk. Občas se mu to může hodit. Třeba ve chvíli, když od přehřáté baterie v mobilu vznikne doma oheň. Protože se jedná o elektroniku, není možné ji hasit vodou. Nejlépe je použít práškový nebo sněhový hasicí přístroj. Pokud ho nemáte doma, tak aspoň zamezit přístupu vzduchu k ohni – k tomu poslouží i obyčejná deka, kterou na oheň vhodíte. Nejlepší je ale zavolat na číslo 150 a o pomoc poprosit profesionální hasiče.
Zdroj: Newton NH Fire Department, CBS42