Celý život používáte nabíječku na telefon chybně. V domácnosti vám může zadělat na velké problémy

Fotografie: Depositphotos

Mobilní telefony, zejména ty chytré, se staly fenoménem dnešní doby a mnoho lidí si život bez nich už ani neumí představit. Jakmile je ale nenabíjíte, nabíječku vždy vypojte. 

Umíte si představit život bez mobilních telefonů? Ano, někdy sice životy ovlivňují negativně, například když na nich vznikne závislost a jedinec se ani pomalu nebaví s okolím. Ve většině případů ale život usnadňují, máte v nich totiž jízdní řád, kalkulačku, hodiny, budíky, komunikační prostředky, fotoaparát, televizi a spousty dalších v jednom. Jakmile je ale nabijete, neměli byste nabíječku nechávat zapojenou v elektřině.

Co všechno můžete riskovat?

Nemusíte se dlouho zamýšlet, aby vám došlo, že je to celkem nebezpečný krok. Zejména levné nabíječky z neoficiálních obchodů mohou často způsobit nehody, jako je vznik požáru či zkratu. A to se může stát jak v případě, kdy necháte zapojený pouze adaptér, tak i v případě, kdy v něm necháte i USB kabel.

Fotografie: Freepik

Co už ale napadne málokoho, je, že tím i docela dost plýtváte energií. A to zrovna v dnešní době rozhodně nechcete. I přesto, že nabíječka zrovna nenabíjí, stále si bere elektřinu. Pro představu, za tři hodiny spotřebuje okolo 185 Wh. A to platí o všech zařízeních, jež necháte zapojená i přesto, že je zrovna nepotřebujete.

Ani telefon byste neměli nabíjet dlouho

Když už je zde téma nabíječek, rozhodně se hodí také zmínit, že i přesto, že zrovna nabíjí, není bezpečné je nechávat zapojené například celou noc. Jednak to ničí telefony, a to jak staré, tak i nové. Staré se jednoduše „přebijí“. Ty nové naopak vždy vypnou funkci nabíjení po dosažení 100 %, ale jakmile byť jen o jedno procento baterie klesne, funkci zase zapnou.

Fotografie: SalishSea2 / Corinna Kennedy / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Představte si, že to tak dělají dokola celou noc, je asi jasné, že to pro ně moc přínosné není. Ale riskujete i elektrifikaci, když vedle nabíjeného telefonu spíte. Může vás tak zasáhnout proud, jenž způsobí popáleniny a zranění. A samozřejmě hrozí také požár způsobený přehřátím baterie. Jednoduše řečeno, není o co stát a lepší je si mobil nabít ráno či před spaním.

Zdroj: Fire Guard

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]