Jak jednoduše a rychle naložit skvělé kysané zelí

Zelí je plné vitamínů, zejména pak C, tudíž je velice přínosné pro naše tělo. Určitě bychom ho tedy měli zařadit do svého jídelníčku. Zejména pak v zimních měsících posílí náš imunitní systém a ochrání nás před vznikem různých sezónních onemocnění. Zelí lze pojídat různými způsoby. Někteří lidé z jeho listů tvoří závitky, jiní jej rádi jedí v kysaném stavu. Jak si připravit domácí kysané zelí, které vám vydrží ve sklepě, či špajzu po celý rok?

Jednoduché rady, jak připravit dokonalé kysané zelí

Pokud se budete řídit těmito základními tipy, vyrobíte si skvělé kysané zelí:

  • Ideální je k nakládání zelí pozdní, to, které sklidíte až koncem září. Mladé kusy s měkkými listy nejsou k výrobě kysaného zelí příliš vhodné.
  • Nakládání provádějte ideálně v dubových sudech. V případě, že jimi nedisponujete, postačí i smaltová, nebo skleněná nádoba.
  • Do zelí při nakládání přidávejte sůl, která podpoří změknutí zeleniny (na kilo zelí asi lžíci soli).
  • Do nakrouhaného zelí přidejte i kořenovou zeleninu, zejména pak mrkev, která podpoří sladkost salátu. Na kilo zelí přijde cca 100 gramů kořenové zeleniny.

Další rady ohledně přípravy kysaného zelí

Až zelí nastrouháte a naložíte do vhodné nádoby, neměli byste ho zapomínat první tři dny pravidelně promíchávat dřevěnou vařečkou. Díky tomu dojde k uvolnění oxidu uhličitého a vaše zelenina bude pěkně křupavá. Během čtvrtého a pátého dne byste měli kvašené zelí přemístit na chladnější místo.

Recept na výborné nakládané zelí

Pokud si budete chtít zelí naložit do sklenic, máme pro vás perfektní tip, jak na to. V nálevu se slanou a sladkou chutí bude zelí přímo dokonalé. Doplnit jím můžete kdejaký masitý, nebo vegetariánský pokrm. Nechte se inspirovat tímto receptem. Na jeho přípravu budete potřebovat tyto ingredience:

  • 3 kilogramy bílého zelí
  • 300 gramů mrkve
  • 3 lžíce soli
  • 1 lžíce cukru

Dále budete potřebovat 2 bobkové listy, 5 až 6 kuliček černého pepře, 2 stroužky česneku.

Jak postupovat při výrobě nakládaného zelí

Nejprve je nutné si omýt důkladně zelí. Poté celou hlávku přeřízněte na půlku a nakrájejte ostrým nožem na stejně široké nudličky. Nakrájené zelí následně vložte do velké mísy, osolte, ocukrujte, přidejte očištěnou a nahrubo nastrouhanou mrkev, bobkový list, česnek, kuličkový pepř a dobře promíchejte.

Připravený zelný salát pak napěchujte do příslušných skleněných nádob, které by měly být nejlépe sterilované. Zelí umístěte do sklenic opravdu hodně natěsno, stlačujte jej lžící, nebo vařečkou ideálně. Nakonec nádoby přikryjte gázou a nechte asi 4 dny kvasit při pokojové teplotě

Salát je nutné během kvašení čas od času i promíchat dřevěnou vařečkou. Po čtyřech dnech zelí ve sklenicích dobře zavíčkujte a uložte na temném a chladném místě. Vhodný je zejména sklepní prostor. Takto vám nakládaná zelenina vydrží velmi dlouhou dobu.

Tip na závěr

Výborný je zelný salát v kombinaci s ostrým křenem. Nemusíte ho vůbec zavařovat a vydrží vám v chladu několik měsíců. Pokud si jej budete chtít naložit do sklenic, připravte si zhruba 400 mililitrů kvasného octa, 250 gramů čerstvého křenu, 100 gramů soli, 200 mililitrů slunečnicového oleje, 300 gramů krupicového cukru a 5 kilo hlávkového zelí.

Příprava je následující: zelí omyjte, nakrouhejte nahrubo spolu s křenem a ochuťte olejem, octem, solí, cukrem. Pak všechny suroviny dobře promíchejte a nechte den odležet. Nakonec salát navrstvěte do sklenic a dobře uzavřete. Umístěte nejlépe do sklepa, nebo lednice. Pakliže budete chtít prodloužit trvanlivost produktu, je nutné jej sterilizovat v zavařovacím hrnci s vodou při zhruba 80 stupních Celsia, po dobu 15 až 20 minut.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]