Jak na chuťově dokonalé domácí sádlo: stačí správné suroviny i postup

Pro mnoho lidí není nic lepšího než krajíc chleba, na něm bohatě namazané sádlo, a to vše posypané jarní cibulkou. Tohle prosté jídlo je zkrátka velmi chutné a i přesto, že je sádlo tučné, obsahuje látky, které jsou pro náš organismus prospěšné. Sádla se tedy nemusíte bát. Máme pro vás tip na doma připravené sádlo s dokonalou chutí uzeniny a jablek.

Potřebné suroviny na přípravu domácího sádla

Před zahájením vaření si připravte:

  • 800 gramů vepřového sádla bez kůže
  • 4 cibule
  • 4 jablka
  • 150 gramů uzené slaniny a 30 gramů soli

Jak postupovat při přípravě domácího sádla?

Do velkého hrnce nejprve umístěte na větší kusy pokrájené vepřové sádlo a zasypte jej solí. Přendejte na plotnu a na mírném plamenu pomalu rozpouštějte. Obvykle to zabere zhruba dvacet minut času. Až vepřové sádlo bude roztavené a jeho kousky budou zlátnout, přidejte do hrnce na kostičky pokrájenou cibuli a uzenou slaninu a stále restujte na mírném plamenu dalších 15 minut. Pravidelně suroviny míchejte, aby se tuk z masa rovnoměrně roztavil. Až se po čtvrt hodině začnou tvořit škvarky a cibule i slanina zezlátnou, přidejte do sádla i na malé kousky pokrájená oloupaná jablka. Ta by se měla v sádle macerovat rovněž patnáct minut. Až povrch jablek zesklovatí, vypněte plotnu.

Přelévání sádla do sklenic a uchovávání

Když budete mít sádlo a škvarky hotové, přelijte tekutinu do čistých sklenic s kompatibilními víčky. Nádoby dobře uzavřete a sádlo skladujte v lednici. Takto vydrží přibližně dva týdny. Pokud víte, že jej do té doby nezkonzumujete, můžete ho například darovat rodině, nebo přátelům. Jistě si rádi pochutnají na vašem domácím výtvoru. Jablka dodají sádlu velmi nezvyklou nasládlou chuť, kterou si zamilujete. Konzumujte s čerstvým pečivem, nakládanou zeleninou, nebo salátkem ze zeleniny čerstvé. Přejeme dobrou chuť!

Proč je sádlo zdravé?

V sádle jsou obsaženy esenciální mastné kyseliny, které prospívají zdravé funkci srdce. Hlavně kyselina olejová je blahodárná pro svou schopnost absorpce vitamínů. I když je sádlo poměrně kalorické, v rozumné míře může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi. K vaření i smažení je tedy sádlo ideální a je dokonce mnohem zdravější než třeba máslo. V lidovém léčitelství se dokonce čisté vepřové sádlo používalo k hojení ran a pooperačních jizev, nebo k podpoření léčby kašle. To ostatně ví někteří lidé i dnes a používají jej stále.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]