Zkušené pletařky a šermířky s háčkem se pravděpodobně vyznají ve světě příze a jsou zde, jako ryba ve vodě. Ovšem pro začátečníky to může být kámen úrazu a nebudou vědět, která příze je lepší a proč? To byl i můj problém a nejednou jsem narazila na potíže, když jsem musela dokupovat klubíčko vlny a ejhle mělo jiný odstín či dokonce jiný materiál. Společně se dnes podíváme na některé druhy háčkovací příze a jak správně nakupovat.
První krok – množství příze na daný výrobek
Předně si rozmyslíme, co vlastně chceme háčkovat. Proto je vhodné vědět, kolik příze budeme zhruba potřebovat a jaké barvy. Pokud jste začátečník, je lépe nakupovat přízi v obchodě, kde si na ní můžete sáhnout a podle její šířky hned zvolíme i tloušťku háčku. Obal od příze si buď schovejte pro případ, že vám dojde klubíčko a budete muset koupit další. Možné je si obal i vyfotit. Vždy je lépe nakoupit příze trochu více, protože někdy se odstín může mírně lišit. Je pravda, že háčkované patchworkové přehozy či deky mohou být různých barev a pak mírný rozdíl ani kombinace více materiálů nevadí. Některé výrobky však vyžadují pečlivé plánování.
Druhý krok – správný výběr příze
Možná, že začátečníky láká nákup té nejlevnější háčkovací příze z důvodů, že se teprve učí. Ale pravdou je, že s levnými přízemi se hůř pracuje. Příze může být střapatá, drsná a očka nejsou tak viditelná, jako u příze, která má hladký a kulatý vlas. Také záleží na tom, jaký výrobek jste si vybrali, že chcete vyzkoušet. Pokud jde o dětskou čepičku, určitě se vyplatí nákup kvalitní příze. Roli hraje i fakt, jak budete věc udržovat a jak často bude používána. Většinou vám poradí i podle druhu výrobku samotný prodejce. Tenké příze jsou na háčkování krajek, záclonek, ubrusů i na paličkování. Střední tloušťka se hodí pro výrobu halenek. Další pak třeba k pletení, které mohou být vhodné i na polštářky, přehozy. Vždy vycházejte z toho, co chcete tvořit.
Jak se příze rozděluje
Příze dělíme na přírodní a syntetické. Přírodní se pak dále rozdělují na živočišné a rostlinné. Mezi živočišné patří vlna, mohér, kašmír, hedvábí, alpaka, angora a další. Z rostlinných to pak jsou bavlna, bambus, konopí, len a jiné. Z řad syntetických to mohou být: polyamid, polyester, viskóza, nylon a mnoho dalších. Výběr háčkovací příze je pestrý, co do materiálu tak barevné škály. Ať už zvolíte jakýkoliv druh příze, věřím, že jí využijete. Nejlepší učitel je pak praxe samotná.
Fotografie publikována se svolením foto76 Photography/FreeDigitalPhotos.net