Jak se správně postarat o štěně

Zdroj: Depositphotos

Pokud jste si rozklikli tento článek, pak jste si pravděpodobně pořídili štěňátko nebo se na to v nejbližší době chystáte. Štěňátko ale není jen roztomilá chlupatá kulička. S jeho pořízením si na sebe berete velkou zodpovědnost a také starost navíc. Obzvláště ze začátku to budete mít opravdu perné.

Po nastěhování pejska se vám obrátí život vzhůru nohama

Po příjezdu domů se připravte na to, že prvních pár týdnů budete muset věnovat veškerou pozornost tomuto novému členovi domácnosti, a hlavně se moc nevyspíte. Počítejte s tím, že jenom na záchod bude potřebovat klidně i dvacetkrát denně a budete muset absolvovat desítky procházek. Navíc štěňátko budete seznamovat s okolním prostředím. Pokuste se jej také plně socializovat s ostatními zvířaty, pokud se nějaké v okolí nacházejí.

Zdroj foto: Prostock-studio / Shutterstock.com

Krmivo pro štěňata

Od třetího měsíce života je štěně připraveno na pevnou stravu a můžete tak koupit vaše první granule pro štěňata. Vše pečlivě dávkujte, protože pejsek sám neví, kdy přestat a zbytečným přejídáním by se mu mohlo udělat akorát tak špatně. Ze začátku mu do nich můžete například přidat kousek masové konzervy nebo rybího oleje, aby ho tento nový druh stravy přilákal. Rozhodně na štěněcích granulích ale nešetřete. Složení totiž dokáže výrazně ovlivnit jeho budoucí růst.

Na nic nečekejte

Pokud chcete pejska něco naučit, pak první měsíce jsou ideální doba. Pejsek je velmi učenlivý a po pár pokusech pochopí, co po něm chcete. Určitě doporučujeme alespoň základní povely, aby se vám v budoucnu nestalo, že bude takřka neovladatelný a bude si dělat co chce. Navíc učení nových povelů pejsky baví a pokud jako odměnu zvolíte nějaké dobré doplňkové krmivo pro psy, tedy pamlsky, pak uvidíte, že to půjde jedna báseň.

Ze začátku vás sice čeká spousta starostí a práce, ale to vše se po pár měsících uklidní a vy dostanete parťáka pro život, který se vám odvděčí svou věrností a láskou.