Ano, pěstování orchidejí nemusí být vždy jednoduché. Na druhou stranu musíme říci, že s těmito triky to zvládne každý. Když se u řady lidí objeví neúspěch, je to spojeno hlavně s tím, že sami dost dobře nevědí, jak tuto rostlinu pěstovat. Pokud se i vy řadíte do skupiny začátečníků, nezoufejte. Ukážeme vám triky, díky kterým se bude vaší rostlině dokonale dařit. Bude silná, bude zdravá a hlavně bude mít naprosto dokonalý květ.
Co nedržet v bezprostřední blízkosti?
Nechávejte kvetoucí orchidej co nejdále od ovoce! Zralé ovoce uvolňuje ethylenový plyn, který negativně působí na květy a poupata orchideje.
Zvolte správný květináč
Mnohým se to může zdát jako hloupost, ale realita je taková, že volba květináče má na pěstování orchidejí velký vliv. Jaký je ten pravý? Mělo by se jednat o květináč skleněný. Nejenom, že díky němu lépe uvidíte, kdy je čas na přesazení, nebo můžete lépe hlídat vlhkost a případný výskyt problémů. Nezapomínejte na to, že i kořeny rostliny potřebují světlo. Když jim ho dodáte, bude se orchidejím dařit mnohem lépe.
Myslete na vhodnou teplotu
Orchideje vzhledem ke svému místu původu milují teplo. Pokud ho rostlině dokážete poskytnout, máte vyhrán. Uvidíte, že v teplejších podmínkách bude pěstování orchidejí skutečnou hračkou. A jaká teplota je ta ideální? Je to rozmezí 23 – 24 stupňů Celsia. V noci by měla klesnout o maximálně 6 stupňů. Když se vám povede konstantní podmínky udržet, je to jen dobře.
Pozor na přímé světlo
Pěstování orchidejí má dvě zajímavé zásady. Ano, tato rostlina miluje světlo a tak je třeba jí dané podmínky vytvořit. Zároveň ale nemá ráda přímé světlo. Pokud na ní přímo dopadají sluneční paprsky, je to problém. Dokonce ji mohou i popálit a tak i nenávratně poškodit. Pokud ji pěstujete na okně či v zimních zahradách, je třeba sluneční paprsky odrážet jiným směrem a přesto stále zachovat dobrou světelnost tohoto prostoru.
Květy můžete podpořit
Staráte se o květinu přesně podle našeho návodu a přitom stále nedochází k jejímu rozkvétání? Je vhodné tento stav podpořit. začněte tím, že ji na noc dáte do chladnější místnosti, kde bude teplota okolo 15 stupňů. Ráno ji opět vraťte na obvyklé místo. Po několika dnech by měly být patrné první pučící květy.
Výše zmíněný postup je možné kombinovat s dalším, který je postaven na tom, že rostlině co nejvíce napodobíte její přirozené podmínky. To znamená, že zvýšíte vlhkost v prostorách, kde se nachází. Můžete buď použít zvlhčovač vzduchu, nebo postačí několik nádob s teplou vodou, která se bude postupně odpařovat. Také je ideální myslet na její kropení, pomocí klasického rozprašovače.
Pokud ani tento postup nepomůže, zkuste další. Ten souvisí s tím, že orchidej sundáte z jejího obvyklého místa a necháte ji po dobu 5 – 7 dní na místě podstatně chladnější. Následně ji vraťte na její obvyklé místo. K čemu to povede? Během 2 – 4 týdnů by se měly objevit první nádherné květy.