Pračka je jedním ze samozřejmých domácích spotřebičů. Jenom díky ní můžeme chodit v čistém oblečení. Co ale v případě, že praní není tak efektivní, pračka podivně zapáchá a v dávkovači na prášek se nachází plíseň? Vše ukazuje jenom na to, že se o ni příliš nestaráte. I pračku je třeba pravidelně čistit. Jak na to, aby byla opět jako nová a vám to nezabralo věčnost? Toto jsou naše tipy!
Osvědčené rady a tipy
Poradíme vám nejenom s tím, jak a čím pračku efektivně vyčistit. Poradíme vám i to, na co myslet aby se špína a další problémy pokud možno neobjevovaly. Čistá pračka znamená čistší prádlo, ale i zdravější domácnost. Na co nezapomínat?
Dvířka pračky
Když se pere, musí být samozřejmě zavřené, což brání úniku vody. Mnoho lidí dělá tu chybu, že po vyprání a vyndání prádla dveře pračky opět zavřou. To v žádném případě nedělejte. Po pracím cyklu zde zůstane vlhkost, která nemá kam unikat. Zbytky vody se začnou takzvaně kazit a při dalším otevření vás potká opravdu nelibý zápach. Proto po každém vyprání nechte dvířka pračky otevřená. Díky tomu se jakákoliv vlhkost snadno vyvětrá a vy se nemusíte obávat nepříjemného zápachu.
Guma na pračce
I ta má u každé pračky praktickou funkci, která je spojena s tím, že zlepšuje těsnost a tak nehrozí, že by z pračky během praní vytekla voda. Problémem této gumy je to, že se na jí vzhledem k jejímu tvaru objeví řada nečistot. Ty se dostanou do různých záhybů, kde následně nejsou vidět. Špína a plíseň se hromadí. To způsobuje nejenom zápach, ale i to, že se dané nečistoty mohou při praní dostat i na vaše oblečení.
Pokud chcete gumu na pračce vyčistit, nemusíte k tomu používat vždy jenom specializované prostředky. Také pozor na různé pokusy s kombinací prostředků. Guma je celkem choulostivým materiálem a řada univerzálních čističů jí může ublížit. Proto je lepší osvědčená metoda. Stačí si vytvořit pastu z jedlé sody, trochy saponátu a vody. Tímto gumu na pračce pravidelně čistěte. Ideálně houbičkou na nádobí. Myslete na to, že na gumě jsou různá hůře dostupná místa, kterým byste se měli věnovat primárně. Tam se usazuje nejvíce špíny.
Buben pračky
Zde sice klasické nečistoty nenajdete, ale objevuje se zde úplně jiný problém. Tím je vodní kámen, který může způsobit i možné poškození vaší pračky, včetně vnitřních součástí. Vhodné je proto vodní kámen pravidelně odstraňovat s dále myslet i na prevenci s využitím změkčovače vody. Tímto změkčovačem může být opět některý ze specifických produktů, stejně jako se může jednat o jedlou sodu, kterou budete přidávat k praní.
A jak vodní kámen na bubnu i uvnitř pračky odstranit? Pokud nechcete utrácet za konkrétní produkty, tak nemusíte. Plně postačí třeba obyčejný ocet, nebo kyselina citronová, kterou koupíte v prášku a rozmícháte ve vodě. A jak na použití? Stačí nalít do dávkovače místo pracího prášku a potom zapnout klasický program – ale bez prádla. Octu použijte zhruba 300 ml, kyseliny citronové 3 balení, které rozpustíte v půl litru vody.
Dávkovač na prací prášek
Pamatujte, že odtud míří prací prášek přímo do pračky. Pokud je dávkovač špinavý, jde k vašemu prádlu i celá řada nečistot. Proto je na místě ho také udržovat v náležité čistotě. Mnohdy se v něm vlivem vlhkosti objeví plíseň. Stejně tak se zde usazují další nečistoty. Ideální je dávkovač na prášek celý vyjmout a následně umýt. Jak? Vytvořte si lázeň, kde využijete 500 ml octu, 2 litry vody a trochu saponátu. Dávkovač do lázně umístěte na zhruba 30 minut a potom ho důkladně omyjte houbičkou. Bude dokonale čistý a dezinfikovaný.
Čerpadlo pračky
I do něho se mohou dostat nečistoty, které mohou způsobit i případnou nefunkčnost. Pračka nebude moci odčerpat vodu a bude nutné zavolat opraváře. Aby k něčemu takovému nedošlo, myslete na čistotu této součásti. Tedy ne přímo jí, ale filtru, který brání vniknutí nečistot do čerpadla. Obvykle se nachází na spodní straně pračky. Otevřete dvířka a filtr opatrně vyndejte. Budete překvapeni, kolik věcí vaše pračka dokáže vydat. Nebudou tam jenom vlasy a další klasické nečistoty. Jistě narazíte i na sponky, mince a dalších mnoho věcí, které jste mohli mít po kapsách. Filtr vyčistěte, odstraňte vše nepotřebné a opět vraťte na místo.