Trouba je neocenitelný pomocník v domácnosti. Je určená nejenom na pečení různých sladkých dezertů. Je určená třeba i na pečení masa, ale i zeleniny, nebo celé řady jiných věcí. Pokud není dlouhodobě udržována v čistotě, mohou se objevit nežádoucí pachy, které se při použití dostanou jak do vaší domácnosti, tak i do jídla. Je to i váš případ a při čištění běžnými prostředky nevidíte výsledek? Potom je na čase zkusit něco efektivnějšího!
Jedlá soda a peroxid vodíku
První náš tip na efektivní přípravek na vyčištění trouby se skládá ze dvou ingrediencí. Těmi je jedlá soda a dále peroxid vodíku. Základem je připravit pastu, a to smícháním obou daných věcí, které jsou dnes zcela běžně dostupné. Vhodné je přidat i pár kapek přípravku na nádobí a máte hotovo. Tuto pastu pomocí houbičky nanášejte na špinavá místa ve vaší troubě. Následně chvíli drhněte a poté opláchněte. Následně uvidíte, jakou sílu tato kombinace má.
Pemza
Víte, co je to pemza? Jedná se o unikátní pilník na nohy. Má však i jiné využití. Konkrétně s pemzou efektivně odstraníte jakékoliv spáleniny z jídla, které mohou být především na dně, nebo na roštu trouby. Pemzu namočte a poté s ní opatrně bruste jednotlivé připáleniny. Poté otřete čistou utěrkou a uvidíte, že po spáleninách nebude ani památky.
Čistič koupelen
Máte doma čistič koupelny? Jistě ano. A věděli jste, že ho nemusíte používat nutně jenom v koupelně, ale že ho můžete používat také v kuchyni? Konkrétně na čištění vaší trouby? Neváhejte a využijte jeho sílu. Postup použití je stejný, jako když myjete koupelnu. Stačí jenom nastříkat, nechat chvíli působit a setřít. Uvidíte, jak efektivně lze troubu tímto způsobem vyčistit.
Voda a čpavek
Celkem drastická kombinace, která ale skutečně funguje. Smíchejte čpavek s vodou v misce, která odolá žáru. Dejte ji do trouby a tu zapněte na 200 stupňů Celsia. Jakmile se voda začne výrazněji odpařovat, tak troubu vypněte a nechte ji zhruba 60 minut. Potom opatrně otevřete a vnitřek trouby vytřete utěrkou. Kombinace vodní páry a čpavku zajistí, že všechny nečistoty povolí. Pozor však na dráždivost. Doporučujeme mít masku a kuchyni dostatečně větrat.
Voda s citronem
Varianta vycházející z výše uvedeného postupu. Je však mnohem přijatelnější pokud jde o případné výpary. Stačí dát do misky vodu a do ní nakrájet celý citron. Následující postup je stejná. Vodu s citronem dáte do trouby, tu zapnete a necháte vodu, ať se odpařuje. Potom zhruba hodinu čekáte, pak troubu otevřete a vytřete hadříkem. I toto pomůže k tomu, aby nečistoty povolily a byly jednoduše odstranitelné.
Jedlá soda s octem
Dalším naším tipem je použití dvou věcí, které má doma jistě úplně každý. Tou první věcí je jedlá soda a tou druhou je ocet. Stačí tyto dvě věci smíchat a vytvořit hustší pastu. Tu potom použijete jako čistič a pomocí houbičky drbete všechny nečistoty. Špína z trouby půjde jako zázrakem dolů. Pokud chcete i lepší vůni, můžete přidat pár kapek citronu, nebo také přípravku na nádobí. Nutné to však není.
Jedlá soda s citronovou šťávou
Jedná se o obměnu výše zmíněného postupu. A to takovou, že místo octu použijete něco jiného, co je také kyselé. A to citronovou šťávu. Pokud nemáte citron, můžete v troše vody rozpustit kyselinu citronovou. Následně už postupujete opět jednoduše. Vytvoříte pastu, kterou následně nanášíte na špínu v troubě a pomocí houbičky čistíte.
Čpavek
Jednoduché, ale vzhledem k vlastnostem čpavku poměrně radikální. Ideální je nalít čpavek do misky, tu dát do trouby, tu zavřít a takto nechat minimálně 12 hodin. Poté otevřete, čpavek vyndejte a troubu vytřete. Právě vlastnosti čpavku zajistí, že nečistoty sami povolí. Pozor však na jeho vdechování, což je poměrně nebezpečná věc.
Jablečný ocet s pomerančem
Zajímavá, ale fungující kombinace. Do rozstřikovače nalijte jablečný ocet a k němu přidejte vymačkanou šťávu z pomeranče. Jakmile máte, důkladně promíchejte a potom už jenom stříkejte do trouby, jako jakýkoliv jiný čistič. Nechte chvíli působit a potom otřete suchým hadříkem. Uvidíte, že i po tomto postupu bude vaše trouba jako nová.