Kynuté těsto je při pečení základ. Bez ohledu na to, zda pečete něco sladkého, nebo pečete něco slaného. Jak zajistit, aby se vám povedlo? To si ukážeme společně. Základem jsou nejenom správné ingredience, ale je to i postup přípravy. Ta má několik kroků, které by se neměly ani podceňovat, ani by se neměly nijak přeskakovat.
Kvásek je nejdůležitější
Co kynuté těsto vždy vyžaduje? Je to příprava kvásku, který je prvním krokem. Základem by mělo být vlažné mléko, popřípadě voda, dále čerstvé droždí a cukr. Vše se dá dohromady do mísy a ta se přikryje utěrkou a dá se na teplé místo. Zajistit dostatečnou teplotu nemusí být vždy snadné. A tak se doporučuje dát místu třeba i do trouby zapnuté na 50 stupňů. Stačit by mělo 20 – 30 minut, aby samotný kvásek vzešel.
Čerstvé, nebo sušené droždí?
Mnoho lidí používá sušené kvasnice, jelikož je práce s nimi jednodušší, mají delší trvanlivost a je jistota, že se aktivují. Na druhou stranu ty čerstvé jsou přece jenom lepší a kvalitnější. Pokud v receptu není uvedeno, o jaké kvasnice se jedná, tak i pamatujte, že 7 gramů sušených odpovídá zhruba 25 gramům těch čerstvých. Tento poměr se vám bude hodit, i pokud je začnete kombinovat.
Správná, ne vysoká teplota
Zmínili jsme vlažné mléko a teplotu při kvašení. Pamatujte na to, že teplota musí být správná, ne příliš vysoká, ani nízká. Při nízké teplotě nemusí dojít k tomu, že se kvasinky aktivují. Při vysoké zase může dojít k tomu, že se zahubí. Teplota mléka by proto měla být do 40 stupňů a teplota kvašení do padesáti.
S moukou opatrně
Když je kvásek hotový, může se začít přidávat mouka. I s tou opatrně. Základem je používat správný druh na daný recept. Tedy hladkou, hrubou, nebo polohrubou. Také je vhodné mouku takzvaně prosát, díky čemuž si zachová lepší vzdušnost, nebude tolik hrudkovatět a s těstem se bude lépe pracovat.
Bez kynutí to nepůjde
Kynuté těsto se samozřejmě neobjede ani bez závěrečného kynutí. Postup je podobný, jako u kvásku. Jenom s tím rozdílem, že se z těsta udělá bochánek, ten se dá do mísy a ta se přikryje utěrkou. Potom opět teplé místo, nebo i trouba. Důležité je, že doba kynutí by měla být kolem 60 minut. Že těsto dostatečně vykynulo, se pozná podle toho, že dokázalo zdvojnásobit svůj objem.
Raději ruční práce
I když lze používat kuchyňskou techniku, u kynutého těsta je přece jenom lepší poctivá ruční práce. Tedy hnětení ručně. To proto, že těsto si zachová lepší nadýchanost i strukturu, než pokud ho zpracovává kuchyňský robot.