Listy vlašských ořechů dokáží pomoci při léčbě některých zdravotních problémů

Věděli jste, že listy vlašských ořechů jsou pro zdraví neméně důležité než jejich plody? Teď na podzim se to ořechy venku jen hemží. Vlašské ořechy patří mezi velmi zdravé plodiny, zejména díky obsahu omega mastných kyselin, které podporují činnost našeho mozku. Věděli jste ale, že listy tohoto stromu jsou mnohem užitečnější? Díky svým látkám jsou schopné léčit některá onemocnění.

Zázrak jménem vlašský ořech

Ořešáky nás hojně zásobují svými báječnými plody s tvrdou slupkou a lahodným vnitřkem. Ořech obsahuje látky, které podporují činnost našeho mozku, zlepšuje nám paměť a soustředění. Věděli jste ale, že listy tohoto stromu jsou svými účinky mnohem blahodárnější než samotné ořechy? Možná je to pro vás úplně nová informace, nicméně výzkumy prokazují, že látky obsažené v listech, dokáží vyléčit až 15 velmi vážných zdravotních onemocnění. Pojďme je trochu blíže prozkoumat.

Vlašské listy jsou silnější

Listy vlašských ořechů obsahují vitaminy, glykosidy, flavonoidy, karotenoidy a aromatické éterické oleje. Spolu se slupkou nezralých ořechů a mladými plody ořechů slouží je zlepšení našeho zdraví a jeho podpoře. Listy nám pomáhají posílit srdce, podpořit správné fungování krevních cév, zlepšit metabolismus a snížit hladinu cukru v krvi. Mimo to, mají také antibakteriální a antiseptické účinky. Urychlují hojení ran a pomáhají při léčbě kožních onemocnění.

Sběr a sušení

Listy ořešáku by měly být sbírány na přelomu května a června. V této době jsou listy nejvíce vyvinuté. Důležité je ujistit se, zda není sbíraný list nemocný, tzn. nesmí mít žádné patrné změny barvy. Při sběru samotném je musíme oddělit od stonku. Jakmile máme listy sesbírány, sušíme je na tmavém a vzdušném místě. Dobře sušené listy by neměly ztrácet svou přirozenou barvu. Pokud vám některý zhnědne, ihned ho vyhoďte. Aby se dobře usušily, vložte je do ideálně do sklenice.

Pomáhá na průjem

Listy máme krásně usušené, a nastává doba jejich zpracování. Listy si nadrťte a hrst nadrcených listů vložte do hrnce. Zalijte je 250 ml vroucí vody a vařte po dobu jedné hodiny. Výsledný nápoj se doporučuje pít, máte-li průjem či jiné gastrointestinální potíže, např. krvácení. Pijte 1/3 šálku 3x denně, vždy před jídlem. Máte-li kožní potíže (akné, lupénku, zánět), použijte stejnou směs. Namočte do ní gázu, a tu pak přiložte na postiženou oblast. Stejně tak to můžete použít na léčbu křečových žil, nebo zánětu intimních partií u žen.

Odvar vyčistí vaše ústa

Chcete-li si připravit odvaz z těchto listů, postupujte následovně. Do hrnce vložte lžicí sušených listů, zalijte je 0,5 litrem vlažné vody, a po dobu 10 minut zahřívejte-nevařit! Poté počkejte 5 minut. Odvar můžete použít na výplach úst a dásní. S obklady ho můžete použít na pocení nohou nebo léčbu kožních červů. Chcete-li zlepšit stav vaší pokožky, vložte do nádoby 80 g drcených listů, 300 g rostlinného oleje, a uložte na tmavé místo na dobu 20 dní. Odvar ze lžíce drcených listů a 0,5 l vody vám pomůže s lymfadenitidou, cystitidou a mastitidou. Stačí pít 2 polévkové lžíce 3x denně, půl hodiny před jídlem.

Léčivé tinktury

Z listů si můžete připravit také tinkturu, která pomáhá léčit prostatitidu. 1 polévkovou lžíci listů zalijte 200 ml vodky. Odložte na 2 týdny do temna a občas s tím zatřeste. Nápoj pijte 2x denně po 30 kapkách, ideálně 20 minut před jídlem.

Na tinkturu můžete použít také mladé ořechy. Vyberte 10 mladých zdravých ořechů, které umyjte pod tekoucí vodou a nakrájejte najemno. Dejte je do sklenice, přidejte 7 lžiček cukru a 200 ml 70 % alkoholu. Na měsíc odložte, ale každý den se sklenicí zatřeste. Po měsíci vytlačte tekutinu přes gázu. Vhodná na průjem, bolesti břicha a očistu těla. Pijte ji 2x až 3x denně po 40 kapkách.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]