Největší maloobchodní síť v Americe investuje do svých zaměstnanců, ti nejlepší si přijdou i na 15 milionů ročně. České řetězce by se mohly inspirovat.
Dostávat za práci v obchodním řetězci ročně několik milionů, to se zdá být utopií. Alespoň v české kotlině, zato kdybyste se rozhodli, že si splníte americký sen a vydáte se za velkou louži, už by to tak nereálné být nemuselo. Společnost Walmart je největší maloobchodní řetězec na světě. V USA podle CNN provozuje přes 4 600 obchodů a zaměstnává 1,6 milionů lidí. A protože se společnosti i navzdory inflaci velmi daří, mají se mnohem lépe i zaměstnanci, kteří pro společnost pracují.
Peníze půjdou hlavně zaměstnancům na prodejnách
Teď Walmart oznámil zvýšení odměn. Ti nejlepší si mohou přijít až na neuvěřitelných 15 milionů ročně. České maloobchodní řetězce by se mohly inspirovat. Podle informací, které zveřejnil TheWallStreetJournal, se 25% navýšení platů bude týkat 440 regionálních manažerů, kteří dohlížejí na více prodejen. Jejich základní mzda vzroste na 3,8 milionů korun ročně. Se všemi odměnami a bonusy si však mohou přijít až na roční příjem ve výši 15 milionů korun. Největšímu maloobchodnímu řetězci se daří a zkrátka tak nepřijdou ani zaměstnanci samotných prodejen.
Spousta firem si dobře uvědomuje, že aby se jim dařilo, potřebují přilákat a udržet si kvalitní pracovníky v prostředí rostoucí konkurence na trhu práce. Walmart toto pochopil a řadové prodavačky a skladníci tak dostanou přidáno více než zaměstnanci v kancelářích. Průměrná hodinová mzda včetně bonusů tak zaměstnancům na prodejnách stoupne na přibližně 430 Kč. A jak jsou na tom prodavači v Česku?
Rok 2025 přináší zásadní změny, na které tvrdě doplatí všichni zaměstnanci i OSVČ
Nejvyšší nástupní mzdu nabízí Lidl
Ještě před několika lety znamenala práce v některém z obchodních řetězců s potravinami velkou dřinu za málo peněz. Platy se většinou pohybovaly těsně nad minimální mzdou. V posledních letech i těmto řetězcům dochází, že bez kvalitních zaměstnanců se neobejdou, a ty je třeba zaplatit. Tahounem v tomto směru je Lidl, který prodavačům nabízí nástupní mzdu 34 000 Kč (v Praze pak o něco vyšší). Kaufland a Penny pak nabízejí nástupní plat kolem 29 000 Kč.
Albert drží své nástupní mzdy pod pokličkou, zato oznámil, že letos na jaře se i jejich zaměstnanci mohou těšit na průměrné 6% navýšení mezd. Minimální mzda činí v letošním roce 20 800 Kč, nedá se tak říct, že by zaměstnání prodavače v řetězcích patřilo k těm nejhůře placeným. Na druhou stranu, vzhledem k průměrné mzdě, která už se přehoupla přes 45 000 Kč, tu je u většiny řetězců ještě prostor k dalšímu růstu. Na SvětěKreativity jsme také psali, jak dopadlo rozhodnutí o zvýšení platů státních zaměstnanců. O kolik si od ledna polepší učitelé a pracovníci ve školství?
Zdroj: TheWallStreetJournal, CNN, Albert
Napište komentář