
Jste schopni udělat nevšední pohyby rukou, které by ostatní nezvládli? Máte pocit, že jsou vaše ruce gumové? Pokud ano, tak velmi zbystřete. Zvládnete-li totiž udělat níže uvedené pohyby rukou, jste s největší pravděpodobností majitelem vzácného marfanového syndromu. Rozhodně ho nepodceňujte a začněte to zavčas řešit. V opačném případě, by se u vás mohly vyskytnou vážné zdravotní komplikace.
Co je to Marfanův syndrom?
Jde o poruchu pojivové tkáně, která způsobuje nadměrnou pohyblivost kloubů. Je zde také příznačně výrazná flexibilita a jemnost tkání než u ostatní lidí. Hlavní příznaky podle toho, zda jste schopni provádět rukama pohyby, které by ostatní nesvedli.
Pokud se Marafanův syndrom týká i vás, nemusíte mít velký strach. V převážné většině případů to nepůsobí žádné vážné zdravotní komplikace, nicméně je dobré, mít tento syndrom správně diagnostikovaný pro případné komplikace v budoucnu.
Příznaky syndromu
Nejste-li si jistí, zda se vás tento syndrom týká, podívejte se na níže uvedené znaky, které se tohoto syndromu týkají. Příznaky Marfanova syndromu tedy mohou být: jasná pohyblivost kloubů-jste schopni udělat pohyby, které jiní nedokážou; ztráta integrity některých tkání, které se stanou křehčími než normálně, což může způsobit problémy na všech úrovních těla, zejména kardiovaskulární; vysoký růst; měkké klouby a laxnost vazů; ploché nohy; dislokace čoček nebo krátkozrakost; úzké patro; protáhlá tvář; skolióza, kyfóza, lordóza; pneumotorax.
Všechny uvedené příznaky se ne vždy musí vyskytovat všechny. Většinou má pacient jen některé z nich, nicméně pokud by byly extrémně viditelné, je potřeba zajít k lékaři, aby ověřil přítomnost genetické mutace.
Ohrožuje činnost srdce
Tento syndrom není zase tak vážným onemocnění, nicméně jeho největší nebezpečí se skrývá na úrovni srdce. V případě, že syndrom není včas diagnostikován, může dojít k aneurismu a prasknutí aorty v důsledku křehkosti cévních tkání.
Syndrom jako cesta ke slávě
Velkou zajímavostí v této problematice je například slavný virtuos Paganini. Byl to vynikající houslista, jehož flexibilní prsty dokázaly nemožné. Z toho důvodu je možné tvrdit, že trpěl tímto syndromem, který mu ovšem přinesl velkou slávu a výhodu. Říká se, že tímto syndromem trpěli i další známí lidé, například: Abraham Lincoln, Charles de Gaulle, nebo Usama Bin Laden.
Toto onemocnění vyléčit nelze, nicméně je možné ho sledovat a pomocí symptomatické léčby ho usměrňovat.