Na vzácné onemocnění, zvané Marfanův syndrom, ukazuje nadměrná pohyblivost kloubů

Jste schopni udělat nevšední pohyby rukou, které by ostatní nezvládli? Máte pocit, že jsou vaše ruce gumové? Pokud ano, tak velmi zbystřete. Zvládnete-li totiž udělat níže uvedené pohyby rukou, jste s největší pravděpodobností majitelem vzácného marfanového syndromu. Rozhodně ho nepodceňujte a začněte to zavčas řešit. V opačném případě, by se u vás mohly vyskytnou vážné zdravotní komplikace.

Co je to Marfanův syndrom?

Jde o poruchu pojivové tkáně, která způsobuje nadměrnou pohyblivost kloubů. Je zde také příznačně výrazná flexibilita a jemnost tkání než u ostatní lidí. Hlavní příznaky podle toho, zda jste schopni provádět rukama pohyby, které by ostatní nesvedli.

Pokud se Marafanův syndrom týká i vás, nemusíte mít velký strach. V převážné většině případů to nepůsobí žádné vážné zdravotní komplikace, nicméně je dobré, mít tento syndrom správně diagnostikovaný pro případné komplikace v budoucnu.

Příznaky syndromu

Nejste-li si jistí, zda se vás tento syndrom týká, podívejte se na níže uvedené znaky, které se tohoto syndromu týkají. Příznaky Marfanova syndromu tedy mohou být: jasná pohyblivost kloubů-jste schopni udělat pohyby, které jiní nedokážou; ztráta integrity některých tkání, které se stanou křehčími než normálně, což může způsobit problémy na všech úrovních těla, zejména kardiovaskulární; vysoký růst; měkké klouby a laxnost vazů; ploché nohy; dislokace čoček nebo krátkozrakost; úzké patro; protáhlá tvář; skolióza, kyfóza, lordóza; pneumotorax.

Všechny uvedené příznaky se ne vždy musí vyskytovat všechny. Většinou má pacient jen některé z nich, nicméně pokud by byly extrémně viditelné, je potřeba zajít k lékaři, aby ověřil přítomnost genetické mutace.

Ohrožuje činnost srdce

Tento syndrom není zase tak vážným onemocnění, nicméně jeho největší nebezpečí se skrývá na úrovni srdce. V případě, že syndrom není včas diagnostikován, může dojít k aneurismu a prasknutí aorty v důsledku křehkosti cévních tkání.

Syndrom jako cesta ke slávě

Velkou zajímavostí v této problematice je například slavný virtuos Paganini. Byl to vynikající houslista, jehož flexibilní prsty dokázaly nemožné. Z toho důvodu je možné tvrdit, že trpěl tímto syndromem, který mu ovšem přinesl velkou slávu a výhodu. Říká se, že tímto syndromem trpěli i další známí lidé, například: Abraham Lincoln, Charles de Gaulle, nebo Usama Bin Laden.

Toto onemocnění vyléčit nelze, nicméně je možné ho sledovat a pomocí symptomatické léčby ho usměrňovat.