Nedělejte začátečnické chyby a dejte na rady profesionálů, jak se naučit správně zalévat orchideje

Jak zalévat orchideje? To je první otázka, kterou si položí každý, kdo s touto rostlinou přijde do kontaktu. Nejedná se totiž o nic jednoduchého. Než se na správnou metodu přišlo, vzalo to zkušeným profesionálům mnoho času a velké množství rostlin jim také uhynulo. Nyní však konečně mohou odhalit ono tajemství, které pomůže každému, kdo se rozhodně právě pro pěstování těchto zajímavých a úchvatných květin.

Orchideje mají rády vlhkost prostředí

Vzhledem k tomu, kde orchidej přirozeně roste, je celkem jasné, že má ráda přirozenou vlhkost. Pokud jí dokážete této prostředí vytvořit, je to jedině dobře. Pozor však na fakt, že vlhké prostředí není to stejné, jako přelitá zemina. Když se ptáte jak zalévat orchideje pro navození dokonalého prostředí, je vhodné vzít rozprašovač s vodou a několikrát denně jí takto pokropit. To je pro ní velmi prospěšná věc.

Pozor na nadměrné zalévání

Mnoho lidí si myslí, že vlhké prostředí vytvoří tak, že budou rostlinu zalévat denně ve velkém množství. To je však ten nejhorší postup, jak zalévat orchideje. Správným postupem je naopak udržovat zálivku spíše sušší. Pokud zaléváte moc, rostlina vám to dá celkem jasně najevo. Nejprve jí začnou žloutnout listy. V tu chvíli se rozhodnete pro její přesazení a zjistíte, že má tmavé kořeny. To je známka toho, že dané kořeny hnijí. V takovém případě je první pomocí přesazení do suché zeminy.

Jak zalévat orchideje v létě?

Jedná se o období, kdy je květina v období růstu a také v období květu. Proto je na místě zalévat ji intenzivněji. Doporučuje se dopřávat jí dostatek vláhy, což je spojeno s faktem, že byste jí měli dopřávat vodu zhruba každé 2 – 3 dny v závislosti na prostředí, kde se nachází.

Jak zalévat orchideje v zimě?

Během zimního období to naopak se zálivkou nijak výrazně nepřehánějte. Úplně postačí, když jí budete zalévat v rozmezí zhruba 1 – 2 týdny. Opět má vliv na to, v jakém prostředí se nachází. Pokud je teplejší a voda se více vypařuje, je vhodný jeden týden. Jinak se nebojte interval prodloužit. Opět připomeňme, že lepší je sucho, než nadbytek vody.

Dejte na další tipy profesionálů

Jak zalévat orchideje již víte. Nyní se podívejme ještě na několik dalších tipů profesionálů. Ti říkají například i to, že je vhodné zajistit, aby byla v květináči vlhká spíše spodní část zeminy, zatímco horní bude sušší. Proto nezalévejte jenom klasicky, ale používejte mističku pod květináč, kterou naplníte vodou. Ta se bude postupně vsakovat do hlíny ze spodní části.

Druhým tipem je snaha o rychlou podporu kvetení. Spočívá v přesazení rostliny do kvalitní zeminy. Ještě předtím, však orchidej vezměte do koupelny a začněte její kořenový systém sprchovat vlažnou vodou. To navodí stavy spojené s tropickým deštěm, po kterém rostlina vždy přechází v květ. I tudy vede cesta k její možné kráse.

Dále nezapomínejte na to, že orchideje mají rády dostatek světla, ale nesnášejí přímé sluneční paprsky. Ty je mohou i výrazně popálit. Proto nezapomínejte přizpůsobit místo pěstování právě tomuto požadavku. Na okno je vhodné dát určitou clonu, která bude bránit přímému přístupu slunečních paprsků.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]