Nenechme se zavalit tunami odpadů. Jak na třídění poradí recyklační značky

Fotografie: Hadonos / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Ať už se rozhlédneme po regálech v obchodech s potravinami, hobby marketech či jiných provozovnách, najdeme většinu produktů zabalených v obalech. Málokdo z nás si uvědomuje, kolik funkcí obaly plní a jak jsou užitečné. Obaly chrání před vnějšími vlivy, zachovávají chuť či barvu produktu, trvanlivost a třeba i tvar. Usnadňují také přepravu, skladování a poskytují řadu užitečných informací, které jako spotřebitelé potřebujeme – ať už jde o složení, množství, výživové informace, dobu trvanlivosti, použití, dávkování atd.

Jenže jakmile obal splní svou funkci, stane se odpadem. Co pak s ním? Jako zodpovědní spotřebitelé bychom měli obal vždy správně zlikvidovat, a to v souladu s recyklačními značkami na něm uvedenými.

Už dávno nepoužíváme jen papír a sklo

Dříve bylo běžné balit produkty do papírových či skleněných obalů. A i když papír stále patří díky své ceně a dostupnosti k nejrozšířenějším obalovým materiálům, využíváme dnes mnohem více materiálů, ať už jde o plasty, sklo, kovy či dřevo.

Důležitý je také fakt, že obalové materiály už dnes zdaleka nejsou tvořeny pouze jedním materiálem, ale může se jednat o tzv. kombinované materiály, jež jsou složeny z více typů materiálu.

Neustále navíc roste spotřeba nejrůznějších balených produktů, což vede k tomu, že množství obalových odpadů, které každý rok uvedou výrobci na trh, neustále roste. A je na nás, na spotřebitelích, abychom pomohli s likvidací odpadu. Jak? Bez třídění to nepůjde, na druhou stranu, je to minimum, co může pro přírodu a životní prostředí každý z nás udělat. Navíc máme pro třídění perfektní podmínky, díky husté síti sběrných dvorů, míst zpětného odběru a několika set tisícům barevných kontejnerů, ke kterým to průměrně máme méně než 90 metrů!.

Naučte se číst recyklační značky na obalech

Aby vám šlo třídění od ruky, je vhodné naučit se rozumět recyklačním značkám, které jsou uvedeny na obalech.

Snad každý ví, že papír se vhazuje do modrého sběrného kontejneru, plast do žlutého, barevné sklo do zeleného a průhledné sklo do bílého kontejneru. Někteří pak také ví, že existují speciální kontejnery na kovový či elektro odpad, nebo textil.

Jenže často se nám stane, že narazíme na obal, u kterého buď jen matně tušíme, o jaký materiál se jedná, nebo si jeho tříděním nejsme vůbec jisti.

A nejen v těchto případech se pak o slovo hlásí recyklační značky složené z grafických symbolů, jež jsou umístěny na obalu a doplněny o textové a/nebo číselné označení (či o jejich kombinaci).

Daná recyklační značka je pak často doplněna o písmenné označení, kdy PAP je zkratka pro papír, GL pro sklo, ALU pro hliníkový obal, C pro kombinované odpady či PET pro plasty.

Trojúhelník s plnými šipkami pak signalizuje vhodnost obalu k recyklaci, má-li jen obrysové šipky, pak je daný obal nejen vhodný k recyklaci, ale už byl vyroben s podílem z recyklovaného materiálu. Tyto značky jsou tak jasným signálem, který nám otevírá dveře do třídičského světa a neumožní nám při třídění dělat chyby. Díky tomu mají odpadní obaly šanci na recyklaci a na nový život, i proto má třídění smysl!

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*