Její dítě mělo na tváři vyrážku a puchýře. Nyní matka varuje před skrytým nebezpečím, o kterém pravděpodobně nevíte

celer
Fotografie: Unsplash

Matka absolutně nechápala, když si všimla, jak tvář její dcery začíná nabírat obrovské množství ošklivých puchýřů. Nyní chce zabránit dalším rodičům, aby udělali stejnou chybu.

Kanaďanka Reanna Bendzak a její manžel byli nepříjemně překvapeni poté, co se letos v březnu zúčastnili venkovního grilování. Byla tam i jejich tehdy sedmiměsíční dcerka, které zrovna rostl její druhý zub. Aby matka zamezila svědění v ústech své dcery, dala jí ke žvýkání kousek celeru. Po krátké chvíli zjistila, že to neměla dělat.

Jak obyčejný kus celeru zkomplikoval malé holčičce život

„Na základě nedávných zkušeností můžeme rozšířit informace o rizicích konzumace určitých potravin a nápojů na slunci,“ píše Reanna ve svém příspěvku. Spolu s varováním připojila sérii fotografií, které ukazují spodní část obličeje její dcery. Obrázky dokumentují, jak se červená vyrážka vyvinula do velkých puchýřů naplněných tekutinou a nakonec do vředů.

Co způsobuje fytofotodermatitidu?

Reanna objevila vyrážku den po grilování a navštívila lékaře, když se začala zhoršovat. Dceři byla brzy diagnostikována fytofotodermatitida, stav, o kterém matka nikdy neslyšela. Je způsoben tím, že kůže přichází do kontaktu s určitými druhy rostlinné šťávy a poté je vystavena slunečnímu záření. Mezi další rostliny a ovoce, které to mohou způsobit, patří kromě celeru a citrusů také mrkev, paprika, kopr, fenykl, hořčice, petržel atd.

Za jak dlouho se veškeré jizvy zahojí?

V angličtině je tento stav hovorově známý jako „margarita burn.“ Ke kožní reakci totiž často dochází při výrobě nebo pití margaritových nápojů venku na slunci. V konečném stádiu mohou furokumariny způsobit nevratné poškození vnější vrstvy kůže ve formě zarudnutí, otoků a puchýřů při vystavení přímému slunci.

Bendzak odhaduje, že puchýře z tváře její dcery zmizely po deseti dnech. O šest týdnů později byly jizvy a pigmentace také pryč. Dcera byla podle rodičů dobře chráněna před sluncem a přímému slunci mohla být vystavena jen asi 25 minut. Dceři se také pravidelně utírala ústa hadříkem a všeobecně dostávala tu nejlepší možnou péči.

Rady lékařky na závěr

Jennifer Ashton je lékařka, která přišla s doporučením po manipulaci s jídlem a pitím. Podle ní je nezbytné si před jídlem vždy důkladně umýt ruce mýdlem. Kromě toho nám připomíná, že je důležité pravidelně se natírat dostatečným množstvím opalovacího krému. Zmiňuje, že se nejedná o žádná náročná opatření, ale podcenění takové situace, může vést ke zbytečným komplikacím.

Zdroj: GMA

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*