Odstranění klíštěte snadno a hlavně bezpečně s minimalizací rizika vzniku infekce

Po procházce lesem nebo loukou je na místě prohlédnout své tělo, zda nemáte klíště. Pokud ano, podívejte se, jak ho vyjmout. To je třeba udělat nejenom co možná nejrychleji, ale také správně. Jedině tak dokážete snížit případné riziko nákazy až na samotné minimum. Mnoho lidí dnes stále nemá jasno v tom, jak na to. Patříte mezi ně? Potom se podívejte na osvědčený postup, jak vyndat klíště, aby to bylo jednoduché, správné a hlavně bezpečné.

Zapomeňte na různé mystifikace

Jistě jste se během svého života dozvěděli mnoho zaručených rad, jak vyndat klíště. Nejenom, že nad nimi často kroutí hlavou samotní lékaři, ale mohou se mnohdy zdát zvláštní i vám. O co jde nejčastěji? Některé metody jsou založeny na tom, že klíště ještě na kůži spálíte zapálenou sirkou. To však může způsobit problém s tím, že klíště pustí obsah svých útrob přímo vám do kůže. V takovém případe riskujete nákazu nebezpečnou nemocí.

Nebo existuje teorie, kdy ho namažete lakem na nehty, nebo hustým krémem, aby se zadusilo. I tady hrozí riziko uvolnění nebezpečných látek, ale i to, že bude chtít uniknout a tak se vám zavrtá do kůže ještě o něco hlouběji. Vyndání tak bude o poznání komplikovanější. Další postupy říkají, že máte používat mýdlo, různé olejíčky, nebo snad líh a ředidlo. Nic z toho neberte příliš vážně. To proto, že jednotlivé metody mohou být nejenom neúčinné, ale dokonce i nebezpečné.

Existuje jenom jedna správná možnost, jak vyndat klíště

O jakou metodu se jedná? Jde o vyjmutí pomocí pinzety. Sice se dá použít klasická, která má jemný hrot, ale mnohem lepší je použít tu speciální, určenou na vyndávání klíšťat. Stojí pár korun a dá se bez problémů pořídit ve většině lékáren. Jenom tak dojde k tomu, že klíště může být vyndané nejenom bezpečně, ale i správně. Zapomeňte tedy na různé točení proti směru hodinových ručiček, nebo jakékoliv jiné pohyby. Jsou špatné.

Jak na to? Postupujte podle tohoto návodu

Jako první je třeba vzít si pinzetu a snažit se klíště chytit co možná nejblíže vaší kůži. Zmáčkněte ho pinzetou tak, aby drželo, ale abyste ho nerozmáčkli, což je stav který je nežádoucí. Následně pomalu tahejte směrem vzhůru. Snažte se o rovnoměrný tlak, který můžete lehce zvyšovat, pokud neucítíte, že klíště povolí. Během tahání můžete pinzetou lehce zahýbat ze strany na stranu, čímž docílíte, že klíště uvolní kusadla ve vaší kůži.

Jakmile je klíště venku, je třeba dané místo na vaší kůži vydezinfikovat. Pokud v domácí lékárně nemáte příslušnou dezinfekci, můžete použít nějaký čistý silný alkoholický nápoj, nebo pomůže také běžné mýdlo a voda. Dezinfikujte zhruba v průměru 5 – 10 centimetrů kolem místa, kde vaše klíště bylo. Dále už stačí vzít pouze náplast a místo zalepit.

Co když se přetrhne?

Při špatném pohybu může dojít k tomu, že klíště přetrhnete. Část bude v pinzetě a část stále ve vaší kůži. V takovém případě postupujete stejně a snažíte se zbývající část opět pinzetou vyndat. Pokud to není možné, navštivte lékaře, který vám s tím dokáže pomoci. Rozhodně nespoléhejte na to, že kusadla bez těla povolí sami, nebo že se snad vstřebají a přirozeně zmizí. K tomu rozhodně nedojde.

Co s vyjmutým klíštětem?

Myslete na to, že klíště po vyjmutí stále žije. Proto je nutné ho nějak efektivně zlikvidovat. Pokud máte kovovou pinzetu, může skutečně pomoci jeho spálení. Nad zapalovačem, sirkou, nebo plynovým hořákem na sporáku. Poté ho zabalte do papíru a vyhoďte. Pokud oheň není k dispozici, použijte lepící pásku. Na ni ho položte, aby se přilepilo. Vezměte další část a nalepte ji na klíště z druhé strany. V tu chvíli je uvězněno a můžete ho bez obav vyhodit do běžného odpadu.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]