Tato optická iluze získala během několika dní obrovskou pozornost: 86 % lidí uvidělo podivné věci

Fotografie: Depositphotos

Existují optické iluze, nad kterými se musíte pořádně zamyslet, abyste vlastně pochopili, o co jde. Pokud je máte rádi, podívejte se na tuto.

Tuto optickou iluzi vytvořil muž jménem Akiyoshi Kitaoka jako součást výzkumu publikovaného v časopisu Frontiers in Human Neuroscience. Obrázek se skládá z jedné velké černé tečky uprostřed obrázku na bílém pozadí a kolem ní je spousta dalších malých teček. Obraz se samozřejmě nehýbe, ale čím déle se na něj koukáte, začnete mít pocit, že černá tečka jakoby roste. Podívejte se sami.

Vidíte, jak se černá tečka rozšiřuje?

Tato optická iluze byla představena účastníkům výzkumného projektu na univerzitě v Oslu. Lidský mozek je velmi rychlý, ale i přes to může trvat až 100 milisekund, než vaše oko pochopí, co před sebou vidíte. Tato rozšiřující se díra je vlastně dynamická iluze: kruhový, rozmazaný nebo stínový gradient centrální černé díry vytváří výrazný dojem optického toku, takže to vypadá, že se díra rozšiřuje.

Podívejte se sami

Tuto otickou iluzi vědci ukázali 50 lidem s normálním zrakem, ale 14 % z nich vůbec nevidělo, že by se díra pohybovala. Zbývajících 86 % uvedlo, že se díra pomalu, ale jistě rozšiřuje. Výsledkem tohoto výzkumu bylo, že vědci byli schopni provést určitá hodnocení toho, jak lidský mozek a oči reagují na vizuální podněty.

Fotografie: Pexels

Lidské zornice nejsou ovlivněny pouze skutečnými změnami ve vašem fyzickém prostředí, ale také vaším představovaným vnímáním našeho okolí. A jak jste na tom vy? Patříte k těm 86 % lidí, kteří viděli, jak se černá tečka rozšiřuje, nebo nic takového nevidíte? Rozhodně je to velmi zajímavé.

Zdroj: Frontiers in Human Neuroscience

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]