Osmiletý chlapec zemřel údajně kvůli zanedbání lékařské péče. Nemocnice se zatím k ničemu nevyjádřila

Fotografie: Freepik

Peritonitida neboli difuzní zánět pobřišnice je závažné onemocnění, které se projevuje jako akutní bolest břicha. Někdy se objevuje i horečka nebo komorová tachykardie. Truchlící babička nad smrtí svého vnuka vyjádřila obrovské zděšení a trápení prostřednictvím videa. Podle ní došlo k trestuhodné nedbalosti lékařů, které mělo za následek zbytečné vyhasnutí mladého života.

Lékaři neprovedli žádné testy

Podle pitvy zemřel osmiletý chlapec na akutní peritonitidu, ačkoliv celkem pětkrát navštívil se svými problémy pohotovost kvůli bolestem. Lékaři jeho problém však nebyli schopní diagnostikovat. Chlapcova babička uvádí, že lékaři nevzali dítěti krev, ani ho neposlali na ultrazvuk či jiné vyšetření. Zároveň tvrdí, že v době, kdy chlapec na pohotovost přišel, byl jediným pacientem, tudíž se lékaři nemohli vymlouvat na nedostatek času nebo řešení závažnějších problémů.

Fotografie: Freepik

Omluva od lékařů dosud nezazněla

Chlapcova babička odmítá, že by případ otevírala kvůli penězům a odškodnění. Podle svých slov chce především slyšet od lidí, kteří za smrt jejího vnuka nesou zodpovědnost, omluvu a přiznání chyby. K tomu ovšem doposud nedošlo.

Fotografie: Freepik

Tento případ není bohužel zas až tolik ojedinělý. Nedávno například otřásl společností případ malého dítěte, které zemřelo na sepsi poté, co lékaři jeho rodičům sdělili, že má jen obyčejnou rýmu. Podobně hrůzný je případ těhotné ženy, které lékař podal léky proti porodním bolestem, ale vlivem špatného vyhodnocení zdravotního stavu nakonec žena přišla o život.

Koronavirus jako výmluva?

Zanedbání péče je velké téma především nyní, v době pandemie koronaviru. Onemocnění koronavirem je samozřejmě taktéž nebezpečné a může být i fatální, vyvstávají však otázky, zda mu lékaři nevěnují až přílišnou pozornost a v případě, že byl člověk se zdravotním problémem na koronavirus testován negativně, zanedbávají péči o něj.

Fotografie: Freepik

Peritonitidu je nutné diagnostikovat včas

Teprve závěrečná pitevní zpráva určí, zda v případě osmiletého chlapce mohli lékaři udělat něco víc a jeho smrti zabránit. Peritonitida vyžaduje okamžitou lékařskou péči, aby bylo možné s infekcí řádně bojovat. Pokud nemoc není řádně léčena nebo pacientovi nejsou podávaná antibiotika, je riziko smrti obrovské. Babička chlapce prozradila, že její vnuk byl léčený prášky na zvracení, které ovšem jeho bolestem neulevovaly.

Peritonitida se dá diagnostikovat krevním testem, ve kterém je nutné hledat známky závažnosti a odhadnout dopad onemocnění, zejména na ledviny. Pokud už onemocnění orgán napadlo, provádí se rentgenové vyšetření břicha. V případě pochybností se pacient ještě musí podrobit skeneru. To vše pak umožní včasnou diagnostiku, která je základem účinné léčby.

Zdroj: La Informacion

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]