Podceňovat otoky nohou se rozhodně nevyplácí. Mohou signalizovat vážné zdravotní komplikace

Fotografie: Freepik

Otoky nohou komplikují život mnoha lidem. Příčiny vzniku otoků mohou být různé – od těch banálních přes řešitelné až po život ohrožující diagnózy, říká lékařka Susan Bard.

Edémy dolních končetin nejsou samy o sobě nemocí. Jsou ale příznakem toho, že byste měli ve svém životě něco změnit, nebo také toho, že má váš organismus zdravotní problém, který není adekvátně řešený. Pokud se otok vyskytl jednorázově po úrazu, dlouhém sezení či stání nebo ve velmi teplém počasí, je šance, že se nebude samovolně opakovat. Pokud ale máte nohy oteklé standardně, neměli byste to brát na lehkou váhu. Podceňovat varovné příznaky se totiž často nevyplácí.

Co je to otok a jak vzniká

Otok vzniká ve chvíli, kdy se začne v mezibuněčném prostoru tkání v lidském těle hromadit tekutina. Pokud se v tkáních vyskytuje víc tekutiny, než je běžné, hromadí se právě obvykle v okolí kotníků a nártů. Důvod je jednoduchý. I v těle existuje a funguje gravitace, takže se i přebytečná voda shromažďuje dole. Příčiny hromadění tekutin v těle mohou být odstranitelné, jako například nadměrná konzumace soli nebo nedostatek pohybu. Proto je dobré zjistit, co byste ve svém životě měli změnit.

Fotografie: Freepik

Porucha funkce lymfatického systému

Lymfatický systém má za úkol odvádět z těla škodlivé látky. Pokud je jeho funkce nedostatečná, objeví se otoky. Ty se většinou nachází v oblastech prstů a nártů a když na takový otok zatlačíte prstem, zůstane chvíli viditelný důlek. Je to jeden z případů, kdy je třeba řešit své problémy s lékařem. Ten vám mimo jiné doporučí, abyste nenosili těsné oblečení a boty. Pokud je končetina zaškrcena příliš těsným oblečením nebo třeba jen gumičkou u ponožek, nemůže lymfatický systém dobře fungovat.

Nežádoucí účinky pravidelně užívaných léků

Tak už to bývá. S jedním problémem pomohou a jiný způsobí. Každý, kdo má nějaké chronické onemocnění a užívá pravidelně léky, se potýká s řadou vedlejších účinků. K těm nejčastějším patří právě otoky. Mohou je zapříčinit například léky na snížení krevního tlaku, antidepresiva, protizánětlivé nesteroidní léky, hormony, steroidy nebo kortikosteroidy. Také osoby s diabetem, které se léčí polykáním léků, mají často velké potíže se vznikem otoků.

Fotografie: Unsplash

Problémy žilního systému

Nejčastěji se v populaci vyskytují křečové žíly. Jejich výskyt je často dán nedostatkem pohybu. Trápí polovinu lidí po padesátce. Návštěva lékaře je na místě, křečové žíly jdou dnes za spolupráce pacienta dobře léčit.

Druhý problém související se žílami je závažnější a může člověka ohrozit i na životě. Je to trombóza. Vzniká ucpáním žíly krevní sraženinou. Krev tak nemůže proudit a postižená končetina otéká a bolí. V takovém případě je nutný lékařský zásah.

Fotografie: Depositphotos

Závažná systémová onemocnění

To, že otoky mohou být nenápadným ukazatelem závažných systémových onemocnění, je hlavním důvodem, proč by je měl vidět lékař. Mohou být totiž průvodním jevem onemocnění ledvin, jater nebo srdce. Na otoky také trpí lidé s hormonální nerovnováhou způsobenou poruchou funkce štítné žlázy nebo i ostatních žláz s vnitřní sekrecí. Otoky se často objevují i s pokročilým onkologickým onemocněním. Není tedy radno déletrvající otoky podceňovat.

Zdroj: MedicalNewsToday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]