Otoky nohou mohou představovat vážné ohrožení zdraví. Poznejte, ve kterých případech je již nutné navštívit lékaře

Fotografie: Depositphotos

Hodně lidí se potýká s problémem oteklých nohou. Je to nejen velice nepříjemné, ale také dost nevzhledné a všichni se jich chtějí rychle zbavit.

Oteklé dolní končetiny vlastně nejsou samy o sobě nemocí. Je to ale známka toho, že ve svém životě potřebujete něco změnit nebo, že máte nějaký zdravotní problém. Pokud vám nohy začnou otékat náhle po úrazu, dlouhém stání a nebo ve velmi horkém počasí, nemusí se to už opakovat. Horší ale je, když vám nohy otékají často, to je třeba navštívit lékaře, říká doktorka Lauren Castiello.

Co způsobuje otok nohou

Otoky nohou vznikají, když se tekutina začíná hromadit v mezibuněčném prostoru tkání. Pokud je v tkáních více tekutiny, začne se obvykle hromadit kolem kotníků a chodidel. Důvody ale mohou být opravdu různé. Může jít například o postiženou funkci lymfatického systému. Úkolem lymfatického systému je vylučovat škodlivé látky z těla.

Fotografie: Pexels

Lymfatický systém

Pokud je funkce lymfatického systému ovlivněna, začne docházet k otoku. Pokud na postižené místo zatlačíte prstem, zůstane na chvilku viditelná prohlubeň. Rozhodně byste měli kontaktovat svého lékaře. Ten vám mimo jiné poradí i to, abyste nenosili těsné oblečení a boty. Dokonce i gumička od ponožek může narušit funkci lymfatického systému.

Vedlejší účinky léků

Kdokoliv má nějaké chronické onemocnění a pravidelně bere léky, má nějaké vedlejší účinky. Mezi ten nejčastější patří právě otoky nohou. Otoky mohou být vedlejším účinkem onemocnění ledvin, jater nebo srdce. Na otoky trpí i lidé s hormonální nerovnováhou způsobenou dysfunkcí štítné žlázy.

Fotografie: Pexels

Myslete na to, že otoky se často objevují v pokročilém stádiu rakovinu. Druhý problém je také velice vážný. A není to nic jiného než trombóza. Ta je způsobena ucpáním žíly a krevní sraženinou. Krev nemůže proudit a postižená končetina otéká a také to bývá dosti bolestivé.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]