Pařížská dominanta – Eiffelova věž

Nejlákavější památkou nádherného města Paříže je bezesporu Eiffelova věž. Většina turistů do vyráží do Francie s jedním jediným cílem: Vidět tuto pařížskou dominantu na vlastní oči. Můžete si prohlédnout stovky, ba dokonce tisíce obrázků, žádný z nich ve vás ovšem nevyvolá takové pocity, jako když tuto 320. metrovou krásku spatříte na živo. V tomto případě rozhodně platí: Neznamená vidět jako vidět. Přemýšlíte-li, kam v letošním roce vyrazit na dovolenou, měla by být Paříž vaší volbou číslo jedna. Má vám totiž opravdu co nabídnout! Celou řadu nádherných památek, typické francouzské jídlo i nezaměnitelnou atmosféru. Paříž – hlavní město Francie – a její nejvýznamější stavba: Eiffelova věž. 

Historie

Eiffelova věž vznikla na základě příležitosti Mezinárodní výstavy pořádané v roce 1889. Ta se konala právě v Paříži, možná to byl ten hlavní impuls. Nápad o této dominantě se jednou zrodil v hlavě významného architekta Gustava Eiffela. Právem je označována za jeho nejlepší a zároveň nejvýznamnější dílo. V době, kdy Eiffelova věž vznikla, měla u čest nést označení největší stavba na světě.

Gustav Eiffel

Gustav Eiffelvlastním jménem Alexandre Gustave Bönickhausense narodil 15. 12. 1832. Byl to významný francouzský konstruktér a architekt, jehož proslavila právě Eiffelova věž, ale zároveň i jeho návrh pro kostru Sochy Svobody.

Patra Eiffelovy věže

Eiffelovka je vysoká celkem 320 m. Zajímavostí je, že vzhledem k okolní teplotě se její výška mění zhruba o 15 cm. Stojí na celkem čtyřech pilířích, jež mají betonové základy. Celkem má 3 patra:

  • 1. patro ve výšce 57 metrů
  • 2. patro ve výšce 115 metrů
  • 3. patro ve výšce 275 metrů

1. patro

Od země a prvního patra vás dělí celkem 360 schodů. Naleznete zde restauraci, ze které se před vámi otevře vskutku nádherné panorama na Paříž. Dále tu je kavárna, bufet, kino, směnárna i pošta, kde si můžete zakoupit speciální známky. Dostanete se sem jak po svých, tak i třemi výtahy.

2. patro

Do druhého patra budete muset zdolat (z prvního patra) celkem 259 schodů. Na tomto patře máte možnost navštívit proslulou restauraci Le Jules Verne, do které se naráz vejde zhruba 100 lidí. I do tohoto patra se ti schopnější dostanou po svých, ti leniví mohou využít výtah.

3. patro

Toto patro je veřejnosti přístupné pouze výtahem. Nachází se zde meteorologická laboratoř. Na střeše patra je k vidění vysílač instalovaný v roce 1959. Třetí patro je místem jen pro skutečně otrlé, úctyhodná výška 275 metrů nad zemí totiž rozhodně není pro každého. Výhled ale skutečně stojí za to.

Noční pohled

Většina lidí se jistě shodně na tom, že nejkrásnější je pohled na noční Eiffelovu věž. Určitě to má něco do sebe, protože ve večerních hodinách je věž nádherně osvícená, různě bliká a třpytí se. Budete-li mít cestu do Paříže, rozhodně neodjíždějte dříve, než si tento pohled skutečně vychutnáte.

Fotografie publikována se svolením Chrissroll FreeDigitalPhotos.net

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]