Řidič linkového autobusu dal bezohledným cestujícím životní lekci. Nikdo z nich nechtěl pomoci muži na invalidním vozíku

Fotografie: Depositphotos

K lidem s nejrůznějším omezením často nepřistupuje většinová společnost příliš vstřícně. Řidič linkového autobusu tomu učinil přítrž.

Každý, kdo byl někdy nějak znevýhodněný oproti většinové společnosti, jistě uzná, že lidé nejsou příliš tolerantní. Je lhostejno, zdali máte zlomenou nohu, jste těhotná žena či sedíte na vozíčku. Ve všech případech vás lidé přinejmenším přehlížejí. Nejinak tomu bylo v případě jednoho Pařížana, který kvůli svému handicapu musel trávit svůj život na vozíčku. Ovšem jednoho dne se stalo něco, co nechalo v úžasu nejen jeho samotného. Řidič linkového autobusu vzal dech doslova všem cestujícím.

Na čin nejmenovaného řidiče nikdy nezapomene

Možná se slzami v očích vzpomíná Francois Le Berr na čin jednoho z pařížských řidičů linkových autobusů. Francois byl zvyklý cestovat veřejnou dopravou a rovněž byl zvyklý na útrapy, které jsou s tím spojené. Cestu mu pravidelně ztěžovali zejména ti cestující, kteří mu neuvolnili vyhrazené místo pro vozíčkáře. Toto místo je mj. často vybaveno i bezpečnostním pásem a madlem, aby byl handicapovaný člověk co možná nejlépe zajištěn.

Fotografie: Freepik

Když Francois jednoho dne opět nastupoval do autobusu, s povzdechem sledoval davy Pařížanů tlačící se na jeho vyhrazeném místě. Ovšem, to ještě netušil, že řidič autobusu je muž na svém místě.

Zničehonic otevřel dveře své kabiny a na celý autobus zavolal něco ve smyslu „Zastavujeme, všichni si vystupte!“ Když lidé začali rozpačitě vystupovat, řidič přišel k Francoisovi a pomohl mu důstojně nastoupit do autobusu. Když viděl, jak se další cestující dívají, dodal „Nyní si můžete nastoupit, anebo počkat na další spoj.“

Fotografie: Unsplash

Nečekaná solidarita zvedla vlnu emocí

Francois Le Berr byl činem řidiče natolik ohromený, že se rozhodl o svůj zážitek podělit na sociálních sítích. Tam se okamžitě rozpoutala diskuse nad řidičovým činem. Někteří ho chválili a tleskali mu, jiní považovali jeho chování za nepřístojné.

Celá situace vyeskalovala do té míry, že se k incidentu vyjádřila i společnost POUR TOUS, jež dohlíží na rovné podmínky v užívání pařížské veřejné dopravy. Bezprostředně po jejím vyjádření reagoval i provozovatel pařížské veřejné dopravy.

Fotografie: Unsplash

Za tu v Paříži zodpovídá společnost Regie Autonome des Transports Parisiens. Společnost se vyjádřila na podporu nejmenovaného řidiče. Podle oficiálního prohlášení zašlo chování cestujících příliš daleko, a proto řidič reagoval správně.

Ti, kdo tomuto řidiči drželi palce, si tak mohli oddechnout, protože žádná pokuta mu nehrozila. Jedno je ale jisté, ponížení, kterému byli bezohlední cestující vystaveni, si jistě budou pamatovat hodně dlouho (stejně jako Francois řidičovu laskavost).

Zdroj: La Repubblica

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]